BilimTeknoloji

Antarktika’nın buz katmanı yüz binlerce meteora konut sahipliği yapıyor

Meteorlar, cihana dair birtakım soruların karşılıklarını bulmak için değerli ipuçlarını barındırıyor. Yapılan yeni bir araştırma, Antarktika’nın meteorlar açısından hayli varlıklı bir yer olduğu sonucunu ortaya çıkardı. Buz katmanının altında şimdi keşfedilmemiş 300 binden fazla meteor olabileceği bulundu.

Antarktika’nın buz katmanı meteor zengini

Vrije Universiteit Brussel araştırmacıları, optik, termal ve radar bilgileri kullanarak bir yapay zeka sayesinde Antarktika’da meteor olan bölgelerin muhtemel pozisyonlarını buldular. Yapay zeka, kıtada potansiyel olarak meteor açısından varlıklı 600 bölge tespit etti ve bu bölgelerin 300 binden fazla meteora muhtemel mesken sahipliği yaptığını ortaya çıkardı.

Yapay zeka sayesinde elde edilen 600 bölgeden kimilerinin kıta üzerinde yer alan araştırma istasyonlarının çabucak yanında olduğu anlaşıldı. Araştırmacılar, yapay zekanın Antarktika’daki bilinen meteor bakımından varlıklı bölgelerin %83’ünü hakikat bir halde tanımladığını saptadı.

Çalışmanın müelliflerinden Veronica Tollenaar: “Meteor bulmak için büyük bir potansiyele sahip kimi keşfedilmemiş alanlar bulduk. Bu yerleri ziyaret ederek ve alanda insansız hava araçlarıyla yapılan araştırmalar üzere yeni kurtarma tekniklerini kullanarak, Antarktika meteor kurtarma vazifelerinde yeni bir periyoda girmek üzereyiz.” dedi.

Şimdiye kadar kıtadan 45 binden fazla meteor çıkarılmasına karşın araştırmacılar bunun buz katmanlarının altına gizlenmiş olabilecek meteorların sadece %5-%13’ünü oluşturduğunu söylüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Antarktika, yüz binlerce meteora konut sahipliği yapıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu