Donanım

Nvidia, RTX 3070 Ti ve RTX 3080 Ti taşınabilir grafik kartlarını duyurdu

Bugün gerçekleştirilen Nvidia etkinliğinde yeni taşınabilir grafik kartları Nvidia RTX 3070 Ti ve RTX 3080 Ti tanıtıldı. CES 2022 fuarına damgasını vuran AMD ve Nvidia, epeyce argümanlı modeller ile karşımıza çıkacak.

Oyunların performansında işlemci yerine ekran kartının değerine değinen Nvidia, geliştirdikleri teknolojiler ile oyunculara daha güzel bir kullanım tecrübesi sunacaklarını duyurdu. 4. kuşak Max-Q platformunun ayrıntılarını paylaşan şirket, işlemci denetimini sağlayarak performans optimizasyonu gerçekleştirdiklerini açıkladı. Hem AMD hem de Intel ile mutabakat sağladıklarının altını çizen şirket, yeni kuşak işlemciler ve Max-Q platformuna sahip Nvdia ekran kartı sayesinde oyun tecrübesini güzelleştireceklerini belirtti.

Nvidia RTX 3070 Ti ve RTX 3080 Ti taşınabilir grafik kartları tanıtıldı

1.499 ile 2.499 dolardan başlayan dizüstü bilgisayarlarda göreceğimiz Nvidia RTX 3070 Ti ve RTX 3080 Ti taşınabilir ekran kartları, performans odaklı olacak. Nvidia, yeni kuşak ekran kartlarına sahip aygıtların Alienware ve Razer üzere ortaklarıyla 1 Şubat’tan itibaren kullanıcılara sunulacağının muştusunu verdi.

16 GB GDDR6 grafik belleğe sahip olan RTX 3080 Ti, masaüstü sistemlerde kullanılan TITAN RTX modelinden daha âlâ performansa sahip. Ultra ayarlarda ve 1440p çözünürlükte 120 FPS üstü paha ile karşımıza çıkan RTX 3080 Ti taşınabilir grafik kartı, kağıt üzerinde beklentileri ziyadesiyle karşılıyor.

İşlemci optimizasyon teknolojisi hakkında yaptığı kısıtlı açıklamayla karşımıza çıkan şirket, yeni özelliği ile ilgili rastgele bir özel performans savında bulunmadı. Kimi GPU çekirdeklerini kapatarak başka çekirdeklerde 3 kata kadar performans artışı sağladığını sav eden Nvidia, yeni teknolojisine Rapid Core Scaling ismini verdi. Şirket ayrıyeten yüzde 70’e kadar daha fazla pil ömrü sunabilen Battery Boost 2.0 teknolojisini duyurdu.

Hayli argümanlı dizüstü grafik kartlarıyla karşımıza çıkan şirketler, yeni ekran kartlarının performansı ile ilgili yeteri kadar ayrıntı paylaşmadı. Analistler, hem AMD hem de Nvidia’nın tanıttığı ekran kartlarıyla ilgili kısa mühlet içerisinde teknik ayrıntıların ortaya çıkacağını iddia ediyor.

Yeni modellerin, bir evvelki RTX 3000 serisine sahip dizüstü bilgisayarlarda olduğu üzere farklı Watt ve saat suratlarıyla kullanıcılara sunulacağı kestirim ediliyor. Bir evvelki jenerasyon taşınabilir ekran kartlarında RTX 3080 modeline sahip birtakım dizüstü bilgisayarların RTX 3070’li aygıtlardan daha düşük performansa sahip olduğunu hatırlatmakta yarar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu