Donanım

Microsoft’tan birinci bakışta herkesi şaşırtan bir tavsiye geldi: “Daha az PC satın alın”

Microsoft’un yeni tavsiyesi, eminiz sizi de birinci bakışta çok şaşırtacak. PC işletim sistemi devi, işletmelerin daha az PC satın almalarını öneriyor.

Microsoft’un bu tavsiyesinin altında yatan nedenler olağan ki var. Şirket, Nisan ayı başlarında tek bir lisansın üç adede kadar Bulut PC kullanma hakkı verdiği “Windows Frontline” isimli bir eserin ön izlemesini başlattı. Frontline ismi, bu lisansın müşteri takviyesi yahut sıhhat hizmetleri üzere rollerde vardiyalı çalışanları çalıştıran kuruluşlara yarar sağlaması fikrine işaret ediyor. Microsoft, vardiyalı çalışanların sekiz saat boyunca oturum açacağını, akabinde vazifedeki bir sonraki çalışanın da birebir şeyi yapacağını düşünüyor ve bunu, bulut bilgisayarların 7×24 kullanıldığını varsaymaktan daha adil bir fiyatlandırma yolu olarak sunuyor.

Microsoft’un Windows Frontline lansman gereci, bu argümanı desteklemek için “Modern çalışma uygulamaları ve son noktalar, son kullanıcı bilişim sera gazı emisyonlarını azaltabilir ve iklim aksiyonunu yönlendirebilir mi?” diye soruyor ve bulut PC’lerin “modern son noktalar” olduğu düşünüldüğünde karşılığın evet olduğunu söylüyor.

Bu argüman, masaüstü bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların, tabletlerin ve küçük istemcilerin güç tüketiminin bir Bulut PC çalıştırmanın tesiri ile kıyaslandığında bu sonuca ulaşıyor.

Microsoft’un fikri, son kullanıcıların ve onların tek aygıtlarının mesai saatlerinde bir Windows365 Bulut PC’ye erişebileceğini öngörüyor ve bu halde, kurumsal bilgisayar değiştirme döngülerinin sekiz yıla kadar uzayabileceği kestirim ediliyor.

Açıklamanın sonuç paragrafında “Modern çalışma uygulamalarının ve uç nokta bilgisayarlarının sadece sera gazı emisyonlarını azaltmakla kalmayıp, tahminen de sürdürülebilir bir geleceği garanti altına almak için kritik değere sahip olduklarını belirtmek mantıklıdır” deniliyor.

Ancak bu yaklaşım, Microsoft’un en eski ve en kıymetli ortaklarından kimileri için finansal açıdan yararlı olmayabilir: Intel, AMD, Dell, HP ve Lenovo üzere pek çok şirketin tamamı güçlü bilgisayar satışlarına güveniyor.

Microsoft, bulut PC’lerin temeldeki donanımdan bağımsız olarak her vakit uygun performansı sunacağını vaat ediyor. Bu da, öteki şirketlerin her yıl sunduğu “her zamankinden daha güçlü ve üretkenliğinizi arttıracak” bilgisayar donanımları fikri ile örtüşmüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu