Donanım

Bill Gates’in en sıkıntı anlarından biri: Windows 98 “Mavi Vefat Ekranı” olayı 25 yaşında

Windows 8’in lansmanından Xbox 360’da görülen yanılgılara (Red Ring of Death) kadar, Microsoft’un pek çok büyük yanılgısı on yıllar içerisinde vakit zaman karşımıza çıktı. Ancak şirket tarihinin en unutulmaz gaflarından biri 25 yıl evvel bugün, 20 Nisan 1998’de yaşandı.

O sırada Microsoft, Windows 95 işletim sisteminin halefi olan Windows 98’i geliştirmeye devam ediyordu. Microsoft’un kurucu ortağı ve o sırada CEO’su olan Bill Gates, Chicago’daki yıllık COMDEX ticaret fuarındaki açılış konuşmasında, Mayıs ayında üretime hazır hale gelmesine ve Haziran 1998’de resmi olarak piyasaya sürülmesine yalnızca birkaç hafta kalmış olan Windows 98’i tanıtıyordu.

Sunum sırasında yardımcısı Chris Capossela da Gates’e katıldı. Harici giriş aygıtlarını süratli bir halde bağlamak ve çabucak çalışmasını sağlamak için Windows 98’de bulunan Tak ve Kullan dayanağını göstermek istedi.

Capossela, Windows 98 PC’ye bir tarayıcı bağlayarak bunu gösterdi. Bilgisayarın tarayıcıyı nasıl tanıdığından ve şoförlerini yüklemeye başladığından bahsediyordu. Ve sonrasında, Windows 98 yüklü PC, ünlü Mavi Mevt Ekranını (BSOD) gösterdi.

Açılış konuşmasına katılanlar kısa müddette alkışlamaya başladı. Birçoklarının Capossela’nın durumuna sempati duyduğu düşünülebilir, sonuç olarak pek çok kişi hazırlandıkları bir sunumun işverenleri önünde yanlış gittiği bir anı yaşamıştır.

Neyse ki Capossela BSOD göründüğünde soğukkanlılığını korudu ve çabucak “devam ediyoruz” diyerek sunumu bozmadı. Capossela’nın durumuna karşı anlayışlı üzere gözüken Gates de gülümseyerek “Windows 98’i şimdi yayımlamamış olmamızın sebebi bu olsa gerek” dedi ve sunuma devam etti.

Mavi Mevt Ekranı birinci kere Windows 98 ile ortaya çıkmamış olsa da, COMDEX açılış konuşması katiyetle Microsoft’un Windows işletim sistemlerinin bu “özelliğini” tanınan hale getirdi. BSOD, en son sürüm Windows 11 de dahil olmak üzere bilgisayarlarda görünmeye devam ediyor ve Microsoft’un bu çeşit PC meseleleri için gösterilen ekranın rengini değiştirerek tekrar tasarlamak istemediği görülebiliyor.

Bu ünlü an sırasında karşımıza çıkan Chris Capossela ise şu anda Microsoft’ta Lider Yardımcısı ve Pazarlama Yöneticisi olarak vazife yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu