İnternet

Nostaljik Defrag Simülatörü: Disk Birleştirme Günleri Geri Döndü!

1990’lı yıllarda, bilgisayarın performansını artırmak için diskin okuma-yazma suratını yüksek tutmak kuraldı. Bunun için de kullanıcılar disklerini belirli aralıklarla defragmantasyondan geçiriyordu. Buna lisanımızda birleştirme deniliyordu. Bu, birden fazla vakit bilgisayardan vahim sesler çıkaran ve o sırada öteki hiçbir sürecin yapılamadığı bir süreçti.

ShipLift LLC’den geliştiriciler Andrew LeTournaeu ve Connor McCall, defrag olarak isimlendirdikleri yeni ve kusursuz bir Vuex projesiyle bu acıyı hatırlamamıza yardımcı olmak istiyorlar. Aslında, web uygulaması o kadar yeni ki, uygun bir readme belgesi bile yok. Lakin izlemesi çok eğlenceli.

Disk Birleştirme, manyetik bir sabit diskte tutulan bilgilerin birleştirme sürecine verilen isim. Eski disklerde bir evrak silindiğinde, ortada bir boşluk kalıyordu, yeni bir evrak yazıldığında belgenin başından yettiği kadar kısmı bu boşluğa, ger kalan kısmı ilerideki boş yerlere yazılıyordu.

Disk birleştirme süreci, bu türlü parçalanmış belgeleri birleştirip sıraya sokuyordu. LeTournaeu’nun uygulaması, o vakitten kalma tanıdık bir DOS uygulaması imgesiyle bu süreci simüle ediyor. Bir Windows uygulaması, lakin DOS uygulaması üzere görünüyor.

Uygulamaya https://defrag.shiplift.dev/ adresinden ulaşabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu