Teknoloji

MicroLED’li Apple Watch Ultra 2023 yılında sahneye çıkacak mı?

Apple, 2022 yılında Apple Watch Ultra olarak isimlendirilen yeni bir Apple Watch modelini tanıttı. Bu akıllı saat, Apple Watch Series 8 ve SE 2 ile tıpkı işlemciyi sunsa da, titanyum kaplamalı 49 mm bir ekrana, yeni bir Aksiyon Moduna ve geliştirilmiş GPS sensörlerine sahip. Devasa bir pile sahip olan Apple Watch Ultra, Apple’ın profesyonel atletlere ve en kıymetli özellikleri isteyen müşterilere yönelik savı. Fakat Apple, olağan Apple Watch modelleri üzere her yıl yeni bir Apple Watch Ultra mı çıkaracak yoksa iPad Pro üzere birkaç yılda bir mi piyasaya sürecek? İşte bildiklerimiz.

2022’de 3 yeni Apple Watch modeli tanıttıktan sonra Apple, bu yılın programında “bazı küçük performans artışlarından” daha fazlasına hazır değil. Apple her yıl yeni bir Apple Watch SE çıkarmadığından, yeni özellikler ve sensörlerle ilgili söylentilerin olmaması, Apple’ın bu yıl muhtemelen yeni bir Ultra modeli tanıtmayacağını gösteriyor.

2023’te değilse ne vakit?

Yeni bir Apple Watch Ultra’nın 2023’te çıkmayacağı söylense de 2024’ün sonunda ya da 2025’te gün ışığına çıkabilir. Sızıntılara nazaran saatin yeni versiyonunda en değerli özellik yeni bir microLED ekran olacak. Raporda Apple’ın 2014 yılında LuxVue’yu satın aldığından beri aktif olarak microLED teknolojisini geliştirdiği belirtiliyor. Üretim zorlukları ve yüksek üretim maliyetleri nedeniyle Cupertino firması bu yeni ekranı birinci olarak bir Apple Watch’ta tanıtacaktı. Bu ekranın birinci jenerasyonu için, Avrupalı OSRAM şirketi Apple için microLED çiplerinin birincil tedarikçisi olacakken, Tayvanlı Epistar 2026-2027 yılları arasında ek bir tedarikçi haline gelebilir.

Raporlar, microLED’li yeni Ultra modelinin 2024 ve 2025 yıllarında piyasaya sürüleceğine dair bilgileri destekliyor. Ekran analisti Ross Young ve Bloomberg’den Mark Gurman da Apple’ın microLED teknolojisini Apple Watch’a 2025 yılında getirmesi bekliyor. Görünüşe nazaran yeni Apple Watch Ultra için 2 yıl daha bekleyeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu