BilimTeknoloji

Kripto para dünyası akınlara doymuyor

Son periyotta kripto para platformlarına yapılan siber ataklar inanılmaz derecede arttı. Ne yazık ki başarılı savuşturma haberlerinden fazla daima milyon dolarlık varlıkların çalındığını duyuyoruz. Bilanço giderek daha da artıyor. 

Grim Finance akına uğradı

Geçtiğimiz haftalarda Bitmart borsasından 200 milyon dolar, AscendEX borsasından 80 milyon dolar, BZX platformundan 55 milyon dolar, BadgerDAO platformundan 120 milyon dolar ve daha sayamadığımız pek çok platformdan emsal ölçüler çalındı. 

Artık ise Grim Finance yatırım protokolü farklı bir prosedürle taarruza uğradı ve 30 milyon dolarlık fon çaldırdı. Protokolün havuz kontratlarında açık bulan saldırganlar tek bir varlık yatırma süreci yaparken bunu sisteme 5 yatırma süreci üzere tanıtmış. Grim Finance olağanda yatırımcıların kendi havuz stratejilerini belirlemelerine ve likidite yatırmalarına imkân tanıyor. 

Düzmece para yatırma süreçleri sonrasında saldırganlar farklı varlıklardan toplam 30 milyon doları dışarı çıkarmış ve dağıtmış. Bir adreste 1.2 milyon dolarlık Bitcoin, başka bir adreste 1.7 milyon dolarlık BOO, başkasında ise 13700$ bedelinde FTM tespit edilmiş. Platform pek çok büyük stabil coin sağlayıcısı ve swap ile temasa geçerek bu fonların değiştirilmesini engellemeye çalışıyor. 

Uzmanlar platformun kullanıcıya çok fazla ayrıcalık tanıdığını ve bu nedenle havuz kontratlarına giriş konusunda bir muhafaza programı uygulamadığını belirtiyor. Oluşan zararın şahsen platform tarafından tazmin edilmesi talep ediliyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu