Bilim

NASA DART vazifesinden birinci fotoğraflar paylaşıldı

NASA, geçtiğimiz ay steriod çarpışmaları ile ilgili deneme yapmak için DART misyonuna ilişkin uzay aracını fırlattı. DART vazifesinden birinci fotoğrafları paylaşan NASA, mevzu hakkında açıklama yaptı.

Bir müddettir asteroid çarpışmaları ile ilgili çalışma yürüten NASA, Falcon 9 roketi ile gerçekleştirdiği DART misyonunu başlattı. Misyon hedefinin gelecekteki asteroit tehlikelerini etkisiz hale getirmek olduğunu açıklayan yetkililer, yapay uydu Dimorphos asteroit seti ile deneme yapacak.

İşte NASA’nın DART misyonundan birinci fotoğraflar

Gelecekte gezegenimize büyük bir asteroit çarpmasından kaygı eden bilim insanları, 2005 yılında ABD’de gerçekleştirilen kongrede Dünya’nın etrafındaki asteroitleri keşfetmek için çalışma başlattı. 140 metreden büyük asteroitlerin yaklaşık yüzde 40’nın tespit edildiğini belirten yetkililer, çalışmalara devam ettiklerinin altını çizdi.

Bahis hakkında açıklama yapan yetkililer, “7 Aralık Salı günü, uzay aracımızda bulunan DRACO teleskopik kamerasının imaj alabilmesi için araçta bulunan kapağı açtık. Dünya’dan yaklaşık 2 milyon mil (11 ışık saniyesi) uzaklıktan alınan manzara Perseus, Koç ve Toros takımyıldızlarının yakınında, uzayın siyah fonunda kristal berraklığında ve keskin bir düzine yıldızdan oluşuyor.” tabirlerini kullandı.

DART gemisinde tek kamera olan DRACO (Didymos Keşif ve Optik navigasyon için Asteroid Kamera), yüksek çözünürlüğe sahip. Öncelikli olarak navigasyon ve hedefleme için kullanılan DRACO, Didymos asteroitinin biçimini ve boyutunu gözlemleyecek.

DART, 26 Eylül 2022’de asteroid Didymos ile çarpışmak için planlandığı üzere şu anda güneş sisteminde ilerliyor. Didymos çarpışması esnasında DRACO, son ana kadar fotoğraf çekerek NASA merkez üssüne imaj gönderecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu