BilimTeknoloji

2022 Mazda MX-5, güncellenen süspansiyonuyla tanıtıldı

Mazda MX-5, 2022 model yılı için bir dizi güncellemeden geçirildi. 2022 Mazda MX-5, tasarım olarak değişmese de performans konusunda daha uygun olduğu belirtiliyor.

Pekala 2022 Mazda MX-5’te neler yapıldı? Söyleyebileceğimiz en değerli güncelleme, süspansiyona eklenen Kinematic Posture Control (KPC) teknolojisi olmuş. Kelam konusu sistem, arabanın art tekerlekleri ortasındaki sürat farkını gerçek vakitli olarak takip ediyor. Yüksek süratle viraj alırken kaldırma önleyici kuvvet oluşturmak için iç tekerleği frenleyerek gövdenin yuvarlanmasını azaltıyor.

Mazda mühendisleri MX-5’i mümkün olduğunca hafif tutmaya kararlı. Bu kapsamda güncellenmiş süspansiyonun da yükü artırıcı bir tesiri olmamış. Öte yandan, Platinum Quartz Metallic isimli yeni gövde rengi ve RF versiyonda tercih edilebilen yeni Terracotta Nappa deri döşeme paketi de kozmetik taraftaki yenilikler.

Avustralya’daki düşük satışlar, giriş düzeyindeki 1.5 litre atmosferik motorun sonunu getirmiş. Bu kapsamda tüm yeni MX-5 modellerinin kaputu altında 2.0 litre atmosferik bulunacak. Kelam konusu motorun daha evvel olduğu üzere 6 ileri manuel yahut otomatik şanzımanla kombine edilmesi bekleniyor. Japonya’da ise roadster versiyon için 1.5 litre motor seçeneği varlığını sürdürüyor.

Japonya’da giriş düzeyi Mazda MX-5’in fiyatı 2,839,000 yen yani 25.300 dolar civarında olacak. Kahverengi deri koltuklarla gelen RF versiyonun fiyatı ise 3,798,300 yen (33.300 dolar) olarak açıklandı. Güncellenen Mazda MX-5’in satışına önümüzdeki yılın birinci çeyreğinde başlanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu