Mobil

Motorola’dan yeni atak: Edge 30 Pro geliyor

Bir periyot telefon piyasasına damga vuran, fakat 2010 yılından itibaren yaşanan değişime ayak uyduramayarak büyük ölçüde kan kaybeden Motorola, şu sıralar yaptığı atılımlarla eski günlerini anımsatmaya başladı. Google’ın 2014 yılında 2.91 milyar dolar karşılığında Lenovo’ya sattığı şirket, o günden bugüne adeta bir kimlik değişimi yaşadı.

Hatta geçtiğimiz ay tanıtılan Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisini kullanan birinci şirket olmak için Xiaomi ile büyük bir rekabete giren ve kazanan Motorola, sürat kesmeden yeni bir akıllı telefon üzerinde çalışmaya başladı.

Motorola Edge 30 Pro yakında tanıtılacak

Bildiğiniz üzere aralık ayında Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinden güç alan birinci telefon pozisyonundaki Moto Edge X30 piyasaya sürülmüşü. Akıllı telefona olan ilgi öylesine büyüktü ki, ön sipariş süreci beklenenden daha erken kapatıldı. Satışa çıkar çıkmaz ise 3 dakika üzere bir müddette 10 bin adet satarak şirkete 100 milyon Yuan’ın üzerinde gelir getirmeyi başardı.

Moto Edge X30’a olan ilgiden bir oldukça mutlu olan Motorola, akıllı telefon kesiminde muteber sızıntıları ile bilinen Mukul Sharma’ya nazaran Edge 30 Pro ismindeki yeni bir model üzerinde çalışmalara başladı. Hatta kelam konusu aygıtın Edge X30’un devamı niteliğinde olacağı sav edildi.

Bu sızıntının akabinde geçtiğimiz günlerde Geekbench veritabanında ve çeşitli sertifikasyon sitelerinde görünen isimsiz bir Motorola telefonunun aslında Edge 30 Pro olduğu tarafında söylentiler de ortaya çıkmaya başladı.


Görseller temsilidir.

Şayet savlar doğruysa akıllı telefon, selefi ile birebir halde Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinden güç alacak. 4 nm fabrikasyon süreci ile üretilen yonga seti, bir adet 3.0 GHz ARM Cortex-X2, üç adet 2.5 GHz ARM Cortex-A710 ve dört adet 1.8 GHz ARM Cortex-A510 çekirdeklerine ek olarak Adreno grafik ünitesini bünyesinde barındıracak. Bunun dışında 12 GB RAM ve Android 12 işletim sistemi ile kullanıcıların karşısına çıkacak.

Motorola Edge 30 Pro’nun lansman tarihi ile ilgili net bir ayrıntı yok. Lakin sızıntı, aygıtın bir yahut iki ay içerisinde birinci etapta Çin, akabinde global pazarlarda vitrine çıkacağını argüman ediyor.

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Motorola’nın akıllı telefon bölümündeki gidişatı nasıl? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu