Donanım

Monitör pazarında talep azaldı: Fiyatlar düşebilir

Pandemiyle birlikte konuttan çalışmanın artması teknolojik eserlerin satışlarını etkilemiş ve mevcut pazarda monitör satışlarının da yükselişe geçmesine sebep olmuştu. Yapılan yeni bir araştırma ise monitörlere olan ilginin azaldığını ve arka arda beş çeyrek boyunca artan monitör satışlarının, uzun vakit sonra birinci defa düşüşe geçtiğini gösterdi.

Monitör pazarına olan ilgi azalıyor

International Veri Corporation(IDC) tarafından gerçekleştirilen bir pazar araştırmasında, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleştirilen 37.5 milyon monitör satışlarının 2021’in üçüncü çeyreğinde 34.8 milyonda kaldığı ve pazarda net olarak %7.2 düşüş yaşandığı tespit edildi.

Monitör pazarında yıldan yıla çeyrek bazında düşüş yaşansa da Dell ve Lenovo çeyrek bazlı artış yaşayarak pazardaki monitör sevkiyatlarında birinci iki sırayı aldı. Dell, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine kıyasla bu yılın tıpkı çeyreğinde %20.6 büyüme ile 7.6 milyon adet sevkiyata ulaşarak %22 pazar hissesine sahip oldu. Lenovo ise %6.9 büyüme sayesinde 4.2 milyon adetle %12.2 pazar hissesi elde etti.

IDC, yaptığı araştırmaya nazaran yüksek yenileme suratına sahip monitörlerin daha çok talep gördüğünü belirtiyor fakat genel olarak monitörlere olan talebin düşmesiyle pazar rekabetinin daha sıcak hale gelmesi ve monitör fiyatlarında düşüş yaşanmasını bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu