Donanım

Fiyat-performans dostu en âlâ ekran kartları

Ekran kartları bilgisayar sistemlerimizin olmazsa olmaz kesimleri ortasında yer alıyor. Kasamızın çalışması için hayati ehemmiyete sahip olmasının yanında, seçtiğimiz modele nazaran bizlere oyunlarda ve öteki süreçlerde getirdiği performans ile büyük takviye sağlıyor.

Doğal son yıllarda kripto para madenciliğinden çip tedarik ve üretim problemine kadar pek çok sebep yüzünden piyasada yüksek fiyatlarla satılan aygıtla karşılaşıyoruz. Hal bu türlü olunca, çeşitli eser ortasından gereksinimimize uygun olanı belirlemek güç olabiliyor. Lakin sizin için fiyat performans oranı en yüksek olanlarını bir ortaya getirdik.

Muhtaçlığa nazaran ekran kartları nasıl seçilir?

Tıpkı öteki bilgisayar donanımlarında olduğu üzere, ekran kartları ortasında bir seçim yaparken de birinci evvel gereksinimlerimizi belirlemeliyiz. Örneğin oyun odaklı bir sistem topluyorsak listeye çözünürlük ile giriş yapmalıyız.

Birçok kullanıcı Full HD yani 1080p ayarlarında bir monitör yahut televizyon tercih ediyor. Haliyle içerisinde şimdiki teknolojileri bulunduran ve nispeten daha uygun fiyatlı ekran kartları ortasından bir tercih yapabiliyor.

Ama QHD olarak bilinen 2K, yani 1440p yahut UHD, 4K yahut 2160p olarak bilinen çözünürlüğü destekleyen bir panele imaj aktaracaksak, bilhassa oyunlar için daha güçlü ve haliyle fiyatı biraz daha yüksek ekran kartlarına bakmalıyız.

Bu hususta değerli bir başka husussa ekran tazeleme suratımızın kaç olduğu olacaktır. Örneğin en yüksek 60Hz’ye kadar çıkabilen bir monitörümüz varsa hudutları zorlamamıza gerek yok. Lakin 144Hz ve üzeri bir ekrana manzara sağlayacaksak tıpkı çözünürlükte olduğu üzere kesenin ağzını biraz daha açmamız gerekebilir.

Doğal uygun yahut değerli hangi ekran kartlarına bakarsak bakalım, belirleyeceğimiz modelleri verilen fiyat karşılığı alınacak en yeterli performansa nazaran seçmeliyiz. Zira fiyatı birebir yahut birbirine yakın eserler ortasında geziyor olsak da paramızın karşılığını sonuna kadar almak isteriz.

Fiyat performans oranı en yüksek ekran kartları

 • NVIDIA GeForce GTX 1650
 • NVIDIA GeForce GTX 1660
 • NVIDIA GeForce RTX 3060
 • AMD RX 550
 • AMD RX 6600
 • AMD RX 6700 XT

Listemizdeki eserleri almak için burayı tıklayabilirsiniz.

4K oyun tecrübesi için en güzel ekran kartları

 • NVIDIA Geforce RTX3090
 • NVIDIA Geforce RTX3080
 • NVIDIA Geforce RTX3070
 • AMD RX 6900 XT
 • AMD RX 6800 XT

Listemizdeki eserleri almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Listemizdeki ekran kartlarını deneyimleme talihiniz olduysa görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu