Oyun

Minecraft’ta hükümet binasını patlatan gençlere mahpus şoku!

Minecraft, yaratıcılığımızın en güzel dijital yansımalarından biri. Sonsuz bir dünyada istediğiniz yapıları oluşturma ve hatta deneyler yapmak için ülkü olan bu ortamda kural bulunmuyor. Hepimiz Minecraft’ta özgürce vakit geçiriyoruz fakat Sibiryalı üç genç işin dozunu fazla kaçırmış. Minecraft’ta Rus Hükümet Binası’nın birebir birebiri olarak oluşturulan yapıyı patlatan gençler, gerçek hayatta mahpusa mahkum edildi.

Minecraft oynayan gençler terör eğitimi görüyor üzere yargılandı

Moscow Times’ta yer alan habere nazaran Minecraft’taki Rus Hükümet Binası’nı havaya uçuran gençler, mahkeme terör eğitimi alıyor olarak değerlendirildi. Üç gençten ikisi ertelenmiş mahpus cezaları alırken biri, 5 yıl müddet ile mahpusa mahkum edildi. Gençlerin telefonlarının polis tarafından aranmasının akabinde molotof kokteyli üretimiyle ilgili görüntüler da bulundu.


Rus Hükümet Binası

5 yıl mahpusa mahkum edilen Nikita Uvarov, şu sözleri kullanarak mahkemede kendini savundu:

Yeni bir şeyler öğrenme arzum vardı, fizik, kimya, biyoloji, çeşitli ünlü bilim adamları hakkında bir şeyler öğrenmeyi sevdim; ayrıyeten bilimsel ve eğitici programları izledim. Terörist değilim. Hatalı değilim. Yalnızca okulumu bitirmek, eğitim almak ve buradan çok uzak bir yere gitmek, özel servislerden kimseyi rahatsız etmeyeceğim bir yere gitmek istiyorum.


Minecraft

Bu enteresan olayda gençlerin savunması, yaptıklarının terörle alakası olmayan bir eğitim için olduğunu savunsa da şu an için mahkemeden gençlerin lehine bir karar çıkmış değil. Minecraft üzere bir oyundaki binanın havaya uçurulmasının hakikaten terör eğitimi ile bağdaştırılıp bağdaştırılamayacağı da tartışma konusu.

Sizce gençler mahpus cezasını hak etti mi? Niyetleriniz neler?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu