Oyun

ABD hükümet casusları, aradıkları hatalıyı Steam sayesinde yakaladı

21 yaşındaki Jack Teixeira isimli bir adam, ABD hükümet casusları tarafından, geçtiğimiz günlerde bir Discord sunucusu aracılığıyla yüzlerce saklı belgeyi oyun arkadaşlarına sızdırdığı savı ile tutuklandı.

New York Times’ın bildirdiğine nazaran Teixeira, Massachusetts Ulusal Hava Muhafızlarının bir üyesiydi ve “Siber Taşıma Sistemleri Uzmanı” olarak eğitildi. Bu kapalı evrakları ele geçirmeyi başardı ve Ekim 2022’den itibaren bir Discord kanalında arkadaşlarıyla paylaşmaya başladı. Sızan bilgilere nasıl ulaştığı tam olarak bilinmiyor.

NYT muhabiri Christiaan Triebert’in Twitter’da bildirdiğine nazaran, Teixeira’nın yakalanmasında Steam profilinin kıymetli bir rolü oldu: Profilinde Instagram hesabına bir ilişki bulunan bir Steam hesabı vardı ve bu hesapta çocukluk meskeninin fotoğrafları bulunuyordu. Sızan evrakların fotoğraflandığı birebir tezgahın fotoğraflarıyla eşleşen bir tezgahı olan mutfağının fotoğraflarını da paylaştı. Teze nazaran bu dokümanlar, Ukrayna savaş haritaları ve Rusya ordusunun değerlendirmeleri hakkında bilgi içeriyordu.

Teixeira artık Casusluk Maddesi’ni ihlal etmekle suçlanıyor ve bunun tek nedeni, Discord sohbet kümesindeki arkadaşlarını etkilemek istemesi üzere gözüküyor. Bütün bu olay, muhtemelen bu kişinin çok bâtın datalara nasıl eriştiğine dair kimi büyük sorularla yüzleşmek zorunda kalacak olan ABD askeri istihbarat topluluğu için tartışmalı bir utanç kaynağı olarak da dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu