İnternet

TP-Link Tapo L920-5 İncelemesi

RGB ışıklandırmalar son devirde çok moda. Klavye ve farelerden, bilgisayar kasası içindeki donanımlardan başlayıp sonrasında mouse pedlere taşan RGB ışıklandırmalar, artık sırf bilgisayar etrafında değil, bilgisayar masası etrafında, oyun odalarında, oturma odamızda, yatak odamızın duvarında kendine yer buluyor. Nitekim hoş görünmesiyle bir arada yavaş yavaş hayatımıza giren bu şerit halindeki ışıklandırmalara son örnek de TP-Link‘ten geldi.

TP-Link’in Tapo L920-5 ismini verdiği bu çok renkli akıllı ışık şeridi, tek satırda çoklu renk sunuyor ve son derece kolay halde kurulup kullanılabiliyor. Az sonra yeteneklerinden bahsedeceğiz, lakin her şeyden fazla, bu tip bir ışık şeridi satın almak isteyenlerin bizce en fazla dikkat etmeleri gereken şey, güvenirlilik. Çünkü internette şöyle bir arattığınızda neredeyse isimsiz diyebileceğimiz, tanımadığımız çok sayıda markanın ışık şeridine rastlıyoruz. Bunların genellik 3 renk vermesi dışında rastgele bir esprisi yok. Fişe takıyor ve bağlıyorsunuz, ardından de ışıklar yanıyor. Yanında minik bir uzaktan kumandası veriliyor, buradan yalnızca birkaç işlev ile ışıkları yakıp söndürüyorsunuz, lakin pek birden fazla da uzun ömürlü olmuyor, hatta kutudan çıkardığınızda bile birkaç LED’in bozuk olduğunu, yanmadığını görebiliyorsunuz. Bunu söylememin nedeni, deneyimle sabit olması; daha evvel bu tıp şerit siparişleri verdim ve ne kadar kısa ömürlü olduklarını gördüm. Bu manada güvenirlilik kıymetli. Ve pek olağan ki işlevsellik. Alt tarafı ışık işte demeyin, çünkü şimdi TP-Link’in Tapo ışık şeridiyle tanışmadınız.

Madem o denli çabucak başlayalım. TP-Link’in Tapo L920-5 çok renkli ışık şeridi, söylediğimiz üzere nitekim çok fazla ışık içeriyor. 16 milyondan fazla canlı renk ayarlayabileceğiniz bu şerit, her bölge için başka efektler yaratabiliyor ve 50 farklı renk bölgesi oluşturabiliyor. Bunu yapabilmesinin ardındaki teknoloji ise, öbür ışık şeritlerinden farklı olarak içinde IC çipine yer verilmiş olması. Bu denetim çipi sayesinde şeridin üzerindeki RGB’lerin renklerinin başka farklı ayarlanabilmesi mümkün. Bu nedenle size görsel olarak çok daha etkileyici bir tesir verebiliyor. Pekala, bu ışıkları nasıl denetim edebiliyorsunuz?

Hayır, sıradan bir uzaktan kumandanız yok. Bu ışık şeridinde uzaktan kumandanız telefonunuz. TP-Link’in Tapo uygulamasını telefonunuza indiriyorsunuz ve bu uygulama üzerinden sırf birkaç adımda ışık şeridini ağınıza dahil edebiliyorsunuz. Böylelikle uygulama üzerinden tüm denetimlere erişebilirsiniz. 16 milyondan fazla renk üretebileceğiniz renk dairesinin yanı sıra, şeridin farklı bölgelerini farklı formlarda renklendirebileceğiniz özel renk dizaynlarını da tekrar bu uygulama içinden çarçabuk yapabiliyorsunuz. Uygulama içinden Efektler kısmına gelerek buradan kendi tanımlamalarınızı yapabiliyor ya da alt kısımda evvelce tanımlanmış efektlerden rastgele birini seçebiliyorsunuz. Bunları yaptığınızda, şeridin hakikaten de etrafa çok hoş ışık yaydığını göreceksiniz. Bunda kuşkusuz şerit üzerindeki LED’lerin kalitesinin de değeri var.

Ben şu an burada çekim yapacağım için şimdi bu ışık şeridini bir yere sabitlemedim, lakin çekimden sonra çalışma masamın 3 kenarını bu ışık şeridi ile çevreleyeceğim. Şeridin ardında yapışkanlı bir bant bulunuyor. Böylelikle istediğiniz yere yapıştırabiliyorsunuz. Ben masa etrafı diye düşündüm, lakin yatak kenarı, duvar kenarları, dolap kenarları, artık siz nereye uygun görürseniz, dekorasyonunuza nazaran oraya sabitlersiniz ve bunu yaptığınızda da hakikaten ortaya ne kadar hoş bir imaj çıkacağını göreceksiniz diyebilirim. Öte yandan sinema ve dizi keyfine düşkünseniz, televizyon ünitesi etrafında de şahane duracağını söyleyebilirim. Bu ortada şeridin uzunluğu 5 metre.

Uygulamaya geri dönecek olursak, uygulama içinden daha pek çok ayarı yapabiliyorsunuz. Bu ışık şeridini kurarken internet ağınıza dahil ettiğiniz için uzaktan erişmeniz de mümkün. Böylelikle siz meskende yokken de çarçabuk uzaktan erişebilirsiniz. Ayrıyeten çeşitli zamanlayıcılar da kurabilirsiniz. Programlama kısmından gündoğumu ve gün batımı için zamanlamalar da yapabilirsiniz.

Bu ortada bu uygulamayı hem Android hem iOS tabanlı aygıtlara indirebileceğinizi de söyleyelim. Ayrıyeten sesle denetim için Amazon Alexa yahut Google Asistan dayanağı de mevcut durumda.

Son olarak şeridin suya karşı sağlam olduğunu da söyleyelim. Böylelikle çarçabuk silebilirsiniz.

Sonuç

Evet, sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, TP-Link’n Tapo L920-5 ışık şeridini biz ziyadesiyle beğendik. Nitekim hem hoş bir imaj sağlıyor hem de uygulama takviyesiyle bir arada hayli işlevsel. Şayet bu tıpta bir ışık şeridi almayı düşünüyorsanız kesinlikle yakından değerlendirmelisiniz diyebiliriz. Öte yandan bu ışık şeridini akıllı ampüllerle de destekleyebilirsiniz. TP-Link, ışıklandırma işine akıllı ampüllerle girmişti, artık ise şeritlerle devam ediyor. Bu modelin farklı bir versiyonu olan Tapo L900-5 modeli de var; bunu da yeniden TP-Link’in web sayfasında bulabilirsiniz. Açıkçası daha fazlasını da heyecanla bekliyoruz, çünkü ışık işi nitekim de büyük keyif veriyor, meskenin ambiyansını değiştiriyor; bilhassa artık konuttan çalışmaya başladığımız için konutta geçirdiğimiz mühletlerin uzamasıyla.

Bu ortada bu aygıtın fiyatı 750 TL civarında. Bu manada biraz değerli olduğunu kabul etmek gerek. Ancak sıradan bir ışık şeridi olmadığını da sanıyoruz ki inceleme müddetince anlattık. Bu noktada seçim sizlerin olacak.

CHIP Online Notu: %90

+ Çok hoş manzara sunuyor
+ Kolay heyetim & kullanım
+ Tapo uygulaması
+ Uzun ömürlü
+ Suya güçlü tasarım

ADVERTORIAL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu