Yapay Zeka

ChatGPT ve yapay zeka, insanların işlerini nitekim ellerinden alabilir mi?

Teknoloji sanayisinde yaşanan işten çıkarmaların yanı sıra, ChatGPT’nin yeteneklerini ortaya koyması ile birlikte çalışanların kaygı duyduğu şeyler listesine yapay zeka da eklendi.

Challenger, Gray & Christmas’ın bildirdiğine nazaran, teknoloji sanayisi bu yılın geride bıraktığımız kısmında, 2022’nin tamamına nazaran %5 daha fazla personel çıkardı. İşten çıkarma oranı, dot-com patlaması nedeniyle teknoloji işten çıkarmaları için en makus yıl olan 2001’deki iş kaybı sayılarını geçme yolunda ilerliyor.

İşten çıkarmalar artmaya devam ederken, çalışanlar sadece işten çıkarılmaktan değil, birebir vakitte işlerinin büsbütün ortadan kaybolmasından da korkuyor. Yakın tarihli bir Goldman Sachs raporu, dünya genelinde 300 milyon işin yapay zeka ve otomasyondan etkilendiğini gösterdi.

İnsan sermayesi idaresi yazılımı şirketi olan Beamery’nin kurucu ortağı ve lideri Sultan Saidov‘a nazaran, ChatGPT ve yapay zeka, çalışanlar ortasında kaygı uyandırmamalı zira bu araçlar insanların ve şirketlerin daha verimli çalışmasına yardımcı olacak.

Saidov “300 milyon işin yapay zeka ve otomasyondan etkileneceği şimdiden varsayım ediliyor” dedi ve devam etti: “Asıl soru şu: Bu, bu insanların işlerini değiştireceği yahut işlerini kaybedeceği manasına mı geliyor? Bence birden fazla durumda işler kaybolmaktansa değişecek.

ChatGPT, insan gibisi karşılıklar oluşturmak için öğrenme modellerini kullanan bir çeşit GPT aracı ve Saidov, GPT teknolojisinin çalışanların sohbet etmekten daha fazlasını yapmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Bilhassa teknoloji sanayisinde, muhakkak işler başkalarından daha fazla etkileniyor.

Saidov, teknoloji sanayisinde dizayncıları, görüntü oyunu geliştirenleri, fotoğrafçıları ve gibisi işleri muhtemelen büsbütün ortadan kalkmayacak işler olarak işaret ediyor. Lakin GPT teknolojisinin, bu rollerin daha fazlasını yaratmasına ve işlerin daha süratli yapılmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Saidov “Geri dönüp sanayi ihtilaline bakarsanız, tarımda birdenbire otomasyona sahip olduğunuzda, bu, çiftçilikte muhakkak işleri daha az insanın yapacağı manasına mı geliyordu?” diye soruyor ve karşılığı kendi veriyor: “Kesinlikle, zira o bölgede çok fazla beşere gereksiniminiz olmayacak, fakat bu tıpkı sayıda insanın farklı işlere yöneleceği manasına geliyor.” Tıpkı tarihteki benzeri eğilimler üzere, üretken yapay zekanın ve başka yapay zeka teknolojilerinin işyerlerine yaygın bir formda dahil edilmesinin akabinde yaratıcı işler talep görecek.

Daha fazla oyun, daha fazla iş

Saidov, “Video oyunu geliştiricileri kelam konusu olduğunda, dünya çapında yapılan oyunların sayısı yıldan yıla değişmiyorsa, muhtemelen daha az oyun tasarımcısına gereksiniminiz olacak. Lakin bir şirket olarak daha fazlasını yaratabilirseniz, o vakit bu teknoloji yapabileceğiniz oyunların sayısını artıracaktır” diyor.

ChatGPT nedeniyle pek çok yazılım geliştiricisi ve mühendis iş güvenliği konusunda kaygılı, bu da kimilerinin yeni maharetler aramasına ve üretken yapay zekayı nasıl tasarlayacaklarını öğrenmesine ve bu maharetleri özgeçmişlerine eklemesine neden oluyor.

Yapay zeka odaklı bir yetenek edinme platformu olan Ceipal’in CEO’su Sameer Penakalapati, “GPT’nin geliştiriciler ve mühendisler üzere işleri büsbütün ortadan kaldıracağını söylemek haksızlıktır” diyor. Lakin bu işler var olmaya devam etse de, GPT ve üretken yapay zeka tarafından misyonları ve sorumlulukları büyük olasılıkla azaltılabilir.

Penakalapati’nin söylediğine nazaran, iş piyasası kelam konusu olduğunda özel olarak GPT ile daha geniş manada üretken yapay zeka ortasında yapılması gereken kıymetli bir ayrım bulunuyor. GPT, kalıpları öğrenmek ve sonuçlar sağlamak için tasarlanmış matematiksel yahut istatistiksel bir modelken, üretken yapay zekanın başka biçimleri bir adım daha ileri giderek, kalıplara ve öğrenmelere dayalı olarak farklı sonuçları yine yapılandırabilir ve neredeyse bir insan beynini taklit edebilir.

Penakalapati, bir insanın üretmesinin günler yahut haftalarca sürebileceği şeylerin GPT tarafından çok daha kısa müddette ortaya çıkartılabileceğini söylüyor.

Ancak, geliştirme ve mühendislik rolleri işyerinde bu araçlara süratle ahenk sağlarken, araçların büsbütün insanların yerini almasının imkansız olacağını da belirtiyor. Büyük olasılıkla, bir yazılım kesimi oluşturmak için gereken geliştiricilerin ve mühendislerin sayısında bir azalma göreceğiz.

Penakalapati “İster yazdığınız bir kod modülü olsun, ister kullanıcıların yazılımınızla nasıl etkileşime girdiğini test ediyor olun, ister yazılım tasarlıyor ve bir renk paletinden makul renkleri seçiyor olun, sürece yardımcı olmak için her vakit birine, bir beşere gereksiniminiz olacak” diyor.

Şu anda çalışanların Microsoft Excel yahut Microsoft Word üzere araçlara sahip olmadıkları bir vakti hatırlayamadıklarını vurgulayan uzmanlar, kimi açılardan bakıldığında AI ve GPT araçlarının da emsal bir rol alacağını ve gelecekte bunların olmadığı bir iş dünyasının hayal edilemeyeceğini belirtiyor.

Özetle, yapay zeka şimdilik insan iş gücü için bir tehdit değil ve bilakis, bir yardımcı olarak kıymetlendirilebilir. Yapay zeka sayesinde işler kolaylaştıkça, daha fazlasını üretme imkanı bulacağız ve bunu da mevcut iş gücü ile yapabileceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu