BilimTeknoloji

Yüzen rüzgar türbinleri Türkiye’nin geleceği olabilir

Rüzgar türbinleri ucuz ve yüksek güç vermesi ile Türkiye’nin de son periyotlarda üzerine eğildiği bir elektrik ürütim hali oldu. Bilhassa verilen teşvikler ve yerli olmasına nazaran artan ödemeler sayesinde güçlü bir rüzgar türbini üretim merkezi de olmaya başladık.

Lakin Avrupa’da görebileceğiniz devasa türbinleri daha kullanmadık. Bunun temel nedeni bu devasa yapıların üretim, nakliye ve montajlarının lakin deniz üzere makul yerlerde yapılabilmesi. En nihayetinde kendi yaptığınız orman yolundan geçirebileceğiniz büyüklüğün bir hududu oluyor lakin bu durum denizde kelam konusu değil.

Ülkemizin bu hususta önüdeki en büyük pürüz ise coğrafik yapı ile ilintili. Avrupa aslında denizlerle etraflı olsa dahi bir kıta sahanlığı üzerine oturmuş durumda. Bu da denizden kilometrelerce uzaklıkta bile rüzgar türbinlerini yere monte etmenin mümkün olacağı deniz derinliklerini imkanlı kılıyor.

Anadolu Coğrafyası için büyük avantaj

Ne yazık ki bu bizim için geçerli değil. İnançlı ve manzara kirliliği oluşturmayacak biçimde monte edilecek olan rüzgar türbinlerin olduğu uzaklıklar Anadolu coğrafyasında süratle derinleşmekte. Ancak bu durumu değiştirebilecek bir gelişme var; yüzer rüzgar türbinleri teknolojisi. Bu teknoloji odağında geliştirilmiş rüzgar türbileri dünyada süratle gelişmekte çünkü tıpkı meseleden dünyanın %80’i etkilenmekte. Bunna ABD kıyıları da dahil.

Türkiye’nin ise bu hususta eşsiz bir talihi mevcut. Hali hazırda kıta sahanlığımızı ilan ettiğimiz alanlardan harikulade bir güç üretebiliriz çünkü açık denizde rüzgar daha kesintisiz ve süratli esmekte. Bir yandan da tersane ve rüzgar türbini üretim endüstrimiz hali hazırda gelişmiş durumda.

Üstelik bu üretilenler deniz üzerinden nakledildiği için tüm Doğu Akdeniz’e ihraç potansiyelimiz de mevcut. Yapmamız gereken ise bu hususta mevzuat ve yönetmelikleri süratle çıkartırken üretim şirketlerimizi Ar-Ge’ye yönlendirmek olacaktır.

Dünyanın en büyük yüzer rüzgar türbini santrali de açıldı. İskoçya’da hizmete geçen tesis 50 MW’lık toplam kapasitesi ile 55.000 meskene yetecek güç sağlayabiliyor. Ülkede öncesinde test için 2018’den beri 2 MW’lık bir türbin bulunuyordu. Son çalışmalar ile bu tesise eklemeler yapıldı ve 5 adet 9.5 MW’lık Vestas türbin de hayata geçti.

Aşağıda yer alan galeride, İskoçya’da kurulmuş birinci yüzen rüzgar türbininden görseller yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu