Bilim

Albert Einstein’ın ikonik fotoğrafının fazla bilinmeyen öyküsü

Albert Einstein, karmaşık zihninin yanı sıra çok eğlenceli kişiliğiyle de tanınan bir isimdi. Bunun en güzel örneklerinden biri, artık ikonik hale gelmiş olan kırpılmış bir portre fotoğrafı. Ancak bu fotoğrafın ardındaki gerçek kıssayı muhtemelen çok az insan biliyor.

Fotoğraf, 14 Mart 1951’de, Einstein’ın 72. doğum gününde Arthur Sasse tarafından çekildi. Fotoğrafın kırpılmamış tam halinde, Einstein, bir arabada eşi Elsa ve İleri Araştırmalar Enstitüsü lideri Dr. Frank Aydelotte ortasında otururken gözüküyor.

Anlatılana nazaran, doğum günü kutlamasından New Jersey, Princeton’daki meskenlerine gitmek için ayrılırken, Einstein’dan pek çok sefer kameralara gülümsemesi istendi.

Sasse son bir fotoğraf istediğinde ünlü bilim insanı, meydan okurcasına artık ünlü olan ifadeyi gösterdi. Einstein ortaya çıkan fotoğrafı o kadar beğendi ki, imzalayıp latife olsun diye arkadaşlarına göndermek için çabucak birden fazla kopya sipariş etti. Daha sonra bu fotoğrafı tebrik kartları oluşturmak için bile kullandı.

Söylenilenlere nazaran Einstein, diğerlerinin onun cümbüşüne mani olmasına pek müsaade vermezdi. Latife yapmada süratliydi ve nadiren çorap giyerdi (ayakkabıların birebir iş için kâfi olduğunu düşünüyordu), bıyığını ve saçını uzatırdı ve verandasında kabarık pembe terliklerini giyerken röportajlar verirdi.

Eğlenceye büyük bir değer veriyordu. Fakat yeniden de, Sasse fotoğrafı yayınlanmak üzere editörlere gönderdiğinde, Einstein’ın prestiji göz önüne alındığında, bu fotoğrafı halka açık bir biçimde yayınlamanın uygun olup olmadığını tartıştılar. Neyse ki Sasse’nin, büyük bilim beşerinin bu fotoğrafı ne kadar beğendiğini anlatması sayesinde yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu