Oyun

Logitech MX Master 3 İnceleme

  • Kusursuz yapı kalitesi
  • İnanılmaz ergonomik tasarım
  • Hem Windows hem MacOS ile uyumlu
  • Güçlü özellik seçenekleri
  • Programlanabilir tuşlar
  • Elektromanyetik kaydırma tekerleği
  • Yüksek pil ömrü

Logitech’in MX Master serisinden rastgele bir mouse’u daha evvel kullanmış olanlar muhtemelen hala birebir mouse’u kullanıyordur yahut ailenin yeni modellerine terfi etmişlerdir. Bilhassa iş yapan, üretkenlik uygulamalarını kullanan ve ergonomik, ergonomik olduğu kadar da sağlam ve uzun yıllar uzunluğu kullanılabilecek çeşitte bir mouse arayanların aradığı bir seri olduğunu söyleyebileceğimiz MX Master ailesinden MX Master 3 de serinin köklerini temel alan, fakat elbette getirdiği yeniliklerle üzerine koyan bir mouse. Bugün MX Master 3’e yakından bakacağız.

MX Master 3, günlük ve profesyonel kullanım açısından çok taraflı bir mouse modeli. Bunu aslında birinci etapta dizaynıyla da gösteren MX Master 3, geniş bir yüzeye sahip olmasıyla tam bir denetim sağlıyor ve ancak natürel ki büyüklüğü prestiji ile küçük mouse arayanlara uygun olmadığı da aşikar. Lakin bu bir eksi mutlaka değil, tersine sahip olduğu yetenekleri destekleyen bir öge.

Sağ el kullanımına uygun halde tasarlanan MX Master 3’ün üzerinde 2 adet çelik teker bulunuyor. Bunlardan mouse’un sırtındaki olanı MagSpeed Manyetik Kaydırma Tekerleği olarak isimlendiriliyor ve eskisine oranla yüzde 90 daha süratli, yüzde 87 oranında daha hassas ve sahiden de çok fakat çok sessiz. Bu tekerleğin en değerli özelliğiyise 1 saniyede 1000 satır kaydırma yapabilmesi. Böylelikle uzun sayfalar ortasında süratle dolaşabiliyor, anında da durdurabiliyorsunuz. Yatay kaydırma yapmak istediğinizdeyse, başparmak altına yerleşen bir öteki teker yardımınıza koşuyor. Bu da birebir oranda performanslı çalışıyor. Fakat tıpkı mouse’un üzerindeki öbür tuşlar üzere bu tekerleklere de farklı işlevler atayabiliyorsunuz.

MX Master 3’ün bu kullanım biçimi, Logitech Options yazılımı ile profesyonel kullanım halini destekliyor. Bu yazılım üzerinden mouse’u farklı formlarda kişiselleştirebiliyor, jestler atayabiliyorsunuz. Farenin sol yanındaki başparmağınızı koyduğunuz alanda minik bir tuş yer alıyor. Bu tuşa basılı tutarak hareket komutlarını aktifleştirebiliyor ve böylelikle kolay erişim sağlayabiliyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra, MX Master 3 birebir anda 3 bilgisayar ortasında geçiş yapabilmenize de imkan tanıyor. Yani tek fare ile 3 bilgisayarı denetim edebiliyorsunuz. Bu ortada bu 3 aygıtın da birebir işletim sistemine sahip olması gerekmiyor, bir yanda Windows öteki yanda macOS sistemli bilgisayar ortasında da geçiş yapabiliyorsunuz.

Sanıyoruz ki buraya kadar anlattıklarımız MX Master 3’ün sade bir fare olmadığını ortaya koymuştur. Lakin yetmediyse devam edelim ve kaldı ki bu özellik daha evvel incelediğimiz MX Anywhere 3‘te yer alıyordu. MX Master 3 de tıpkı MX Anywhere 3 üzere Logitech Flow teknolojisine sahip. Ne demiştik, MX Master 3 ile 3 bilgisayarı denetim edebiliyorsunuz. Yetmiyor, bu bilgisayarlar ortasında içerik, fotoğraf ve dokümanları kopyalayıp yapıştırabiliyorsunuz. Yani evet, bir bilgisayarda bir belgeyi kopyaladıktan sonra başka bilgisayara yapıştırabiliyorsunuz. Kulağa hayli tuhaf geliyorsa da, MX Master 3 bu işi yapabiliyor ve bu sahiden de çoklu PC kullanımında hakikaten de çok pratik bir yol.

Bu ortada MX Master 3’ün cam dahil tüm yüzeylerde çalışabildiğini ve 4000 dpi yüksek hassasiyete sahip olduğunu da söyleyelim. Böylelikle bulundurduğu bahsettiğimiz özellikleri yüksek performans ile birleştirebilen MX Master 3, Logitech MX imzalı Darkfield sensöre sahip. Nominal değeri 1000 dpi olan MX Master 3’ün dpi’ını 200 ila 4000 dpi arasında 50 dpi katlarında ayarlayabiliyorsunuz. Farenin şarjı ise 70 güne kadar dayanıyor. Bu da 2 aydan fazla müddet manasına geliyor. Yani şarj konusunu pek başınıza takmanıza gerek yok. Şarjı bittiğinde ise 1 dakikalık süratli şarj ile 3 saate kadar kullanım sağlayabiliyorsunuz ki bu da MX Master 3’ü her daim kullanabileceğiniz manasına geliyor.

Özetle

Bahsettiklerimizin sonucunda MX Master 3’ün, nitekim de bilhassa profesyonel kesim kullanıcılar için dört dörtlük bir fare seçeneği olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dizaynıyla güçlü duran, ergonomisiyle büyük rahatlık sağlayan MX Master 3, sahip olduğu özellikleri ve performansıyla tatmin edici bir model olmuş. Şayet uzun yıllar uzunluğu hem rahat edeceğiniz hem de konforlu ve performanslı kullanabileceğiniz bir mouse arıyorsanız katiyetle tavsiye ediyoruz.

Logitech MX Master 3 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Logitech MX Master 3
Eser Tipi Fare
CHIP Online Notu 93
Üretici Logitech
Firma Logitech 00800 44 882 5862
Teknik Ayrıntılar
Sensör Teknolojisi Darkfield
DPI 200 – 400 dpi
İrtibat 2.4 GHz
Tuşlar 7 adet
Pil Ömrü 70 güne kadar
Boyutlar 84.3 x 51 mm
Yük 141 gr.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu