Mobil

Apple, iPhone’u daha âlâ kullanmak için 10 ipucu paylaştı

İster yeni satın almış olun, isterseniz yıllardır kullanıyor olun, iPhone’dan daha güzel yararlanmanızı sağlayacak birçok özellik mevcut. Kestirmeler’den iMessage’a, App Store’dan indirip oynayabileceğiniz oyunlara kadar telefonunuzu daha tesirli kullanabileceğiniz bilinmeyen prosedürleri hazırladığımız rehberlerde anlatıyoruz. Misal bir ipucu listesini Apple da paylaştı.

Apple Takviye, resmi YouTube kanalında “10 yararlı iPhone ipucu” görüntüsü yükledi. Burada kullanıcılara, telefondan en güzel biçimde yararlanmalarını sağlayacak kıymetli bilgiler verdi. İşte kilit ekranından kamerayı açma, Notlar uygulamasındaki evrakları tarama ve hesap makinesinde sayı silme üzere günlük hayatta iPhone tecrübenizi artıracak özellikler!

10 yararlı iPhone ipucu

1) Hesap makinesinde sayı silmek için kaydırın

iPhone’daki hesap makinesinde direkt sayı silme butonu yer almıyor. Bir matematik süreci yaparken kazara yazdığınız sayısı silmek yahut yine eklemek için, ekranın üst kısmında parmağınızı sola yahut sağa kaydırmanız kafidir. Böylelikle ezkaza yazdığınız bilgiyi çarçabuk kaldırabilirsiniz.

2) Paylaşılan içeriği sabitleyin

iOS 15’ten itibaren, gereksinim duyduğunuzda daha kolay bulmak için sizinle paylaşılan bir içeriği Mesajlar’a sabitleyebilirsiniz. Bir ileti dizisinde, sabitlemek istediğiniz konuşma baloncuğuna dokunup basılı tutun ve akabinde “Sabitle” butonuna basın. Süreç bu kadar!

3) Araç gruplarını gruplayın

iOS 14 ile iPhone’a gelen Widget takviyesi vakitle geliştirildi. Artık 10 adede kadar Widget’ı araç ekibi gruplamaları sayesinde tek bir noktada gruplayabilirsiniz. Bu sayede ana ekranınızda her araç ekibi için farklı alanları kullanmak zorunda kalmazsınız. Hem de favori araç ekiplerinize tek bir yerden çarçabuk erişebilirsiniz.

4) Sürekle-bırak ile fotoğrafları başka uygulamalara taşıyın

iPhone’daki sürükle-bırak özelliği sayesinde bir uygulamadaki fotoğrafları çarçabuk taşıyabilirsiniz. Örneğin Safari’de bir web sitesinde karşınıza çıkan manzaraları tek tek seçebilir, akabinde toplu halde Fotoğraflar’a yahut destekleyen bir öbür uygulamaya aktarabilirsiniz.

5) Metin değişimi ile vakitten tasarruf edin

Klavye uygulamasındaki ‘Metin değişimi’ özelliğini kullanarak, evvelden belirlediğiniz bir cümleyi ya da sözcüğü süratlice yazabileceğiniz bir kestirme oluşturabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Klavye > Metin değişimi kısmına gidin ve sağ üst köşedeki + simgesine tıklayın. Akabinde istediğiniz bir kestirmeyi ve onu yazdığınızda klavyenin otomatik tamamlayacağı ifadeyi girin.

6) Kilit ekranından kamerayı açın

Bazen süratlice fotoğraf yahut görüntü çekmeniz gereken bir durumda olabilirsiniz. Her seferinde iPhone’un kilidini açıp Kamera uygulamasına girmenize gerek yoktur. Kilit ekranındayken parmağınızı süratlice sola kaydırdığınızda kamera karşınıza gelir. Bu sayede kolaylıkla fotoğraf çekebilir ve onu görüntüleyebilirsiniz.

7) Evrak tarama

Şayet dijital ortama taşımak istediğiniz bir metin varsa, bunu Notlar uygulaması ile süratlice yapabilirsiniz. Notlar’ı açın ve bir şeyler klavyenin üst kısmındaki kamera simgesine basın. Açılan menüdeki ‘Belge Tarama’ düğmesine bir sefer tıklayın. Açılan kamerayı, taramak istediğiniz kağıt vb. bir yere gerçek tutun.

8) Canlı Metin

iPhone XS, iPhone XR ve daha yeni modellerde kullanılabilen Canlı Metin özelliği ile; kamera karesinde görünen metinleri kullanarak metin kopyalayıp paylaşabilir, web sitelerini açabilir, e-posta oluşturabilir ve telefon aramaları gerçekleştirebilirsiniz. Kamera’yı açıp, sonra metin kamera karesinde görünecek halde iPhone’u konumlandırmanız kâfi.

9) Fotoğraflar uygulamasında kolay seyahatin

Fotoğraflar uygulamasında gezinirken, Arşiv sekmesinde ekranın üstüne dokunarak süratlice ekranı üst kaydırabilirsiniz. Tıpkı vakitte Arşiv butonuna bir kere dokunduğunuzda, o an hangi fotoğrafa bakıyor olursanız olun otomatik olarak son imaja atlayabilirsiniz.

10) Ana ekranınızdan arama yapın

Aklınıza takılan bir kelimeyi internette araştırmak için illa tarayıcıyı açıp arama motoruna girmenize gerek yoktur. Ana ekrandayken parmağınızı aşağı kaydırdığınızda karşınıza gelen ‘Ara’ özelliği ile; telefon ayarları, fotoğraflar, web araması, mail üzere birçok alanda eş vakitli aramalar yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu