İnternet

Kuzey Kore, Hack Hücumlarıyla Büyük Bir Kripto Para Serveti Elde Etmiş!

Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir rapora nazaran, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları geçtiğimiz yıl kripto para platformlarında en az yedi çevrimiçi soygunda en az 400 milyon dolar bedelinde dijital varlığı ele geçirdi.

İnceleme, 2021 yılının, çalınan kripto para ünitesinin bedelinin 2020’den 2021’e kadar yüzde 40 artmasıyla, siber hatalıların kaydedilen en başarılı yıllardan biri olduğunu buldu. Çalınan kripto para ünitesinin yüzde 58’ine kadar olan kısmını Ether oluştururken, Bitcoin ganimetin yalnızca yüzde 20’sini oluşturuyordu. Kalan yüzde 22 ise Ethereum platformunda çalışan blok zinciri tabanlı varlıklar olan altcoinler yahut ERC-20 varlıklarıydı.

Gayeler öncelikle yatırım firmaları ve merkezi borsalar üzere gözüküyor. Kuruluşların çevrimiçi cüzdanlarından Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (DPRK) bağlı adreslere kripto para ünitesini gizlice sokmak için gelişmiş bir kimlik avı kampanyası, kod açıklarından yararlanma, makûs gayeli yazılımlar ve gelişmiş toplumsal mühendislik üzere pek çok farklı prosedür kullanıldı. Fonlar garanti altına alındıktan sonra, öteki kripto para ünitelerine dönüştürüldü ve izlerini örtmek gayesiyle öteki cüzdanlara karıştırıldı. Sonunda aklanan kripto para, Asya merkezli kripto borsaları kullanılarak “geleneksel” paraya dönüştürüldü.

Hacker’ların tam kimliği bilinmiyor, fakat Chainalysis, ABD istihbaratına nazaran, son taarruzların birçoklarının Kuzey Kore Kim Jong-un hükümetiyle güçlü kontakları olan bir siber hata topluluğu olan Lazarus Group tarafından gerçekleştirildiğine inanıyor. Lazarus Kümesi’nin 2010 civarında ortaya çıktığı düşünülüyor, lakin 2014’te Sony Pictures Entertainment hack atakları ile ün kazandı. Bu hack ataklarında bilgisayar korsanları, Sony Pictures çalışanları hakkında ferdî bilgileri çalmış ve Sony sinema stüdyosunun, James Franco ve Seth Rogen’in başrollerini Kim Jong-un’a suikast düzenlemeyi bahis alan bir 2014 güldürü sineması olan The Interview‘in geri çekmesini istemişti.

Chainalysis incelemesi, Kuzey Kore’nin şu anda yaklaşık 170 milyon dolar pahasındaki büyük ölçüde kripto para ünitesine sahip olduğunu söylüyor. Bu paranın neden tutulduğu net olmasa da, raporun müellifleri bunun yalnızca hatalılar tarafından çabukla düzenlenen bir soygun olmadığını, kararlı bir halde yürütülen sakin ve hesaplı bir program olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Chainalysis’in blog yazısında “Bu davranışlar bir ortaya getirildiğinde, kripto para ünitesi faal hataları büyük ölçekte destekleyen bir ulusun portresini çiziyor. Sistematik ve sofistike, Kuzey Kore hükümeti – ister Lazarus Kümesi isterse başka cürüm örgütleri aracılığıyla – 2021’de kripto para ünitesi sanayisine gelişmiş ve kalıcı bir tehdit olarak kendini sağlamlaştırdı” deniliyor.

Ağır milletlerarası yaptırımlarla zor günler geçirdiği düşünülen DPRK, maliyetli nükleer ve füze geliştirme programlarını finanse etmenin bir yolu olarak giderek daha fazla kripto para ünitelerine yönelmiş üzere gözüküyor. 2021’de bir uzmanlar paneli BM Güvenlik Kurulu’na Kuzey Kore’nin 2019’dan Kasım 2020’ye kadar kripto para ünitesi hack’leri ile bir kısmı nükleer silah ve balistik füze geliştirmeye yönelik ayılmış olan  316,4 milyon dolar biriktirdiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen soygunlardan elde edilen fonların nereye gideceğini bulmak inanılmaz derecede karmaşık bir vazife olacak, fakat NFT’lerde harcanmayacağını kestirim edebiliriz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu