İnternet

.com’u unutun: Google, ortalarında .dad’in de olduğu yeni ve sıra dışı alan isimleri sunmaya başladı

İnternetin birinci vakitlerinde .com alan isminin dışında bir alan adı görmek enderdi. Fakat artık insanların seçebileceği sıra dışı alan ismi seçenekleri bile bulunuyor. Kısa bir mühlet evvel Google Registry, insanların web siteleri için satın alabilecekleri sekiz yeni üst düzey alan ismi (TLD) yayınladı.

Bu üst seviye alan isimleri, babalar, teknisyenler, geliştiriciler yahut üniversitelerde okuyan beşerler üzere çeşitli kullanıcılara hitap ediyor. Örneğin, Google’ın söylediği üzere, hayatındaki baba figürlerine minnettarlığını sunmak isteyen biri, bir blog başlatmak yahut baba latifelerini herkese açık bir platformda yapmak isteyen bir baba tarafından kullanılabilecek .dad uzantılı alan isimleri dikkat çekiyor.

Google, yeni üst seviye alan isimlerinin listesinin ayrıyeten yasal tavsiye paylaşmak yahut bir kurs öğretmek isteyen kullanıcılar için .prof, .phd ve .esq’yi de içerdiğini belirtiyor. Ayrıyeten, teknoloji topluluğundaki bireyler için .mov, .zip, .foo ve .nexus üzere alan isimleri da listede yer alıyor. Olağan ki Google, birinci sefer sıra dışı TLD’ler yayınlamıyor. Geçtiğimiz yıl tatil periyodu öncesinde de .rsvp alan ismi sunulmuştu.

Google, bu yeni TLD’lerin bir kezlik ek bir fiyat karşılığında, erken erişim programı kapsamında kullanılabileceğini söylüyor. Şu anda 10.000 doların üzerinde olan bu alan isimlerinin fiyatlarının, çeşitli kayıt şirketleri aracılığıyla yıllık temel fiyat üzerinden genel kullanıma açılacakları 10 Mayıs’a kadar günlük olarak düşeceği de açıklamada belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu