Bilim

Uğur Şahin ve Hasret Türeci’nin fotoğrafları euro banknotlarına basılacak mı?

1 Ocak 2001’de Euro bölgesinde resmi para ünitesi olarak yürürlüğe giren Euro’nun 20. yılında tekrar tasarlanması talep ediliyor.Avrupa Parlamentosu Milletvekili Moritz Körner ise BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci’nin fotoğraflarının euro banknotlarının üzerinde yer almasını önerdi.

Avrupa Birliği’nin (AB) ortak para ünitesi euro için yeni tasarım arayışına giren Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) BioNTech kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci önerisi geldi.

DW’nin haberine nazaran Alman Hür Demokrat siyasetçi Moritz Körner, ikilinin “milyonlarca hayat” kurtardığını söyledi.

Alman gazetesi Welt am Sonntag’ın aktardığına nazaran Körner, “BioNTech’in kurucu çifti Uğur Şahin ve Hasret Türeci üzere değerli Avrupalı ??figürler yeni euro banknotlarına basılmalıdır. Çalışmaları milyonlarca Avrupalının hayatını kurtardı. Hayatlarının yörüngesi, entegrasyon, ilerleme, girişimcilik, bilimsel harikalık ve açık bir göçmen toplumunun potansiyeli hakkında etkileyici bir hikaye” dedi.

Türeci ve Şahin, Mainz merkezli BioNTech şirketinin kurucuları. ABD ilaç şirketi Pfizer ile BioNTech iştirakinde mRNA tabanlı bir COVID-19 aşısı geliştirildi.

TEKRAR TASARIM SÜRECİ NASIL OLACAK?

Euro banknotları, 1 Ocak 2002’da şu anda AB’nin 27 üye ülkesinden 19’unu içeren bir para birliği olan Euro bölgesinin resmi para ünitesi olarak tanıtıldı. Yirmi yıl sonra, ECB banknotları yine tasarlamak için bir süreç başlattı .

Kamuoyu, kapsamlı euro yine tasarım sürecinde kelam sahibi olacak. Avrupa vatandaşları araştırılacak ve 19 Avro Bölgesi devletinin her birinden üyelerle dikkatli bir biçimde istikrarlı bir müşavere kümesi oluşturulacak. Lakin yeni bir dizaynın oturması uzun yıllar alacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu