İnternet

Kaspersky, Bilinmeyen Bilgilerin Saklanmasına Ait 7 İpucu Paylaşıyor

Büyük ya da küçük her işletmenin muhafazası gerek hassas bilgileri vardır. Örneğin, küçük bir perakende şirketinde bile yasal olarak zımnî kalması gereken, çalışanların ferdî bilgilerini içeren evraklar bulunur. Kaybolan banka dokümanlarını, vb. yerine koymak kolay değildir. Tedarikçi ve yüklenici mukaveleleri ticari sırları içerebilir.

Değerli bilgilerin kaybını yahut uygunsuz formda ifşa olmasını önlemek için Kaspersky uzmanları yedi ipucu paylaşıyor:

  • Tüm aygıtlarda tam disk şifrelemesini aktifleştirin

Bilinmeyen bilgilerin saklandığı yahut aktarıldığı aygıtlarda yani aygıtların birçoklarında, tam disk şifrelemesini (FDE) etkinleştirdiğinizden emin olun. Şifreleme, yanlış ellere geçmesi halinde aygıttaki bilgileri korur. Windows’taki FDE aracı BitLocker’dır. Bu aracın MacOS’daki karşılığı ise FileVault’dur. FDE, birden fazla iOS ve Android telefonda varsayılan olarak aktif durumdadır. Zarurî olmadıkça bunu devre dışı bırakmayın. 

  • Bâtın dataları sadece ofis içinde kalacak biçimde sınırlayın

Değerli bilgilerin yanlış ellere geçmesinin bir öbür yolu da fizikî ortamın, harici sabit disklerin yahut flash şoförlerin, kaybedilmesidir (veya çalınmasıdır). Ülkü olan bu bilgilerin asla ofis dışına çıkarılmamasıdır. Bilgileri harici bir ortama aktarmanız gerekiyorsa, aktaracağınız datayı evvelce şifrelemeniz gereklidir. Örneğin, birçok küçük işletmelere yönelik güvenlik tahlili, kripto taşıyıcı biçiminde şifreli bilgi saklamayı takviyeler. 

  • İnternet üzerinden şifrelenmemiş bilgi transferi yapmayın

Bazen saklı dataları çevrimiçi olarak, e-postayla yahut bir belge paylaşım hizmetiyle göndermeniz gerekebilir. Mümkün olduğunca bundan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz fakat göndermek zorundaysanız, en azından dataları diğerinin ele geçirmesi ihtimaline karşı şifreleyin. Bunu yapmanın en kolay yolu, parola muhafazalı bir arşiv belgesi oluşturmaktır. Neredeyse tüm arşiv programlarında bu seçenek bulunur. Bilgiyi şifreledikten sonra, parolayı farklı bir kanal aracılığıyla, örneğin, bilgileri bir e-postaya ek yaparak gönderiyorsanız parolayı uçtan uca şifrelemeyi destekleyen bir iletileşme uygulaması aracılığıyla alıcıya gönderin. 

  • Gereksiniminizin olmadığı hassas bilgileri silin
  • Yedekleri şifreleyin

Yedeklemeler hayati seviyede taşır fakat birebir vakitte bir sızıntı kaynağı da olabilirler. Bu nedenle, saklı bilgilerin yedeklerini oluşturmadan evvel bunları bir kripto taşıyıcıya (cryptocontainer) koymalısınız. 

  • Birden fazla kopya tutun

Bilgilerinizi, birbirinden izole edilmiş birkaç farklı yerde saklayın. Örneğin bir belgeye ilişkin kopyanın birini bilgisayarınızda, oburunu de harici bir şoförde yahut muteber bulut depolama hizmetinde tutabilirsiniz. Tekrar tabir ediyoruz; evrakları evvelce şifrelemeyi unutmayın. 

  • Arşiv ve kripto taşıyıcı parolalarının güvenliğini sağlayın

Kıymetli iş bilgilerinin yer aldığı bir arşiv belgesinin parolasını kaybetmek, o dataları kaybetmek manasına gelir. Parolaları Kaspersky Password Manager gibi karmaşık parolalar oluşturmaya ve parolaları inançlı bir halde saklamaya yönelik bir uygulamada saklayın. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu