Mobil

Joker virüsü tehlike saçıyor: Yüzbinlerce kere indirilen uygulamada ortaya çıktı

2017 yılında ortaya çıkan ve Google Play Store uygulamalarına gizlenen Joker virüsü, mağazadan 1.700’den fazla uygulamanın kaldırılmasına sebep oldu veen yaygın makus gayeli yazılımlardan biri olmaya devam ediyor.

Kullanıcı datalarını ele geçiriyor

Kullanıcının tıklamalarını gizlice simüle ederek premium hizmetlere abone edilmesini sağlayan Joker virüsü, ayrıyeten sms bildiri içerikleri, kişi listeleri ve aygıt bilgileri için büyük tehlike yaratıyor. Bununla birlikte az sayıda koda sahip olması sebebiyle tespit edilmesinin epeyce sıkıntı olduğunu söyleyebiliriz.

Joker virüsü hakkında inceleme yürüten Pradeo güvenlik araştırmacıları, sistemli olarak güncellenen kuşkulu uygulamalar listesine Color Massage uygulamasını ekleyerek ikazda bulundu. Kullanıcıların SMS iletilerini renklendirerek özelleştirmesini sağlayan bu uygulamanın, Google Play Store üzerinden 500.000 indirme sayısına ulaştığı bildiriliyor.

Kullanıcı raporları ve Pradeo açıklamaları ile bir arada Color Message’ı mağazadan kaldıran Google, evvelce indiren kullanıcıların da çabucak kaldırmaları konusunda tavsiyede bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu