BilimTeknoloji

Jeep Compass ve Renegade’in yeni ‘e-Hybrid’ versiyonları geliyor

Jeep, Avrupa pazarındaki eser gamını elektriklendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda şirket, Compass ve Renegade’in giriş düzey e-Hybrid versiyonlarını da satışa sunacak. Kelam konusu modeller yıl ortasında Türkiye’ye de gelecek.

Her iki modelde de 130 beygir güç ve 240 Nm tork üreten yeni 1.5. litre dört silindirli turbo akaryakıtlı ünite vazife yapıyor. Hibrit sisteme uyumlu olacak biçimde tasarlandığı belirtilen motorun Miller çevrimiyle çalıştığı, 12.5:1 üzere yüksek bir sıkıştırma oranı sunduğu ve 350 bara kadar çalışan yüksek basınçlı direkt enjeksiyon sistemine sahip olduğu tabir ediliyor.

Akaryakıtlı ünite, e-Hybrid sistemi kapsamında 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman, rejeneratif fren sistemi ve 15 kW (20 hp) güç ve 55 Nm tork üreten bir elektrik motoruyla kombine edilmiş. Elektrik motoru, dur-kalk trafik üzere düşük surattaki kullanımlarda aracı sıfır emisyon salımıyla hareket ettirebiliyor. Olağan sürüşte de akaryakıtlı motora yardımcı olarak CO2 emisyonlarını yüzde 15’e kadar azaltıyor.

Jeep Compass ve Renegade’in e-Hybrid versiyonları, Upland ismi verilen özel bir versiyonla görücüye çıkarıldı. Bu versiyonda sürdürülebilir malzemeler kullanılmış. Kendine has gövde rengiyle dikkat çeken modellerde siyah tavan hoş bir kontrast yaratıyor. 17 ve 18 inçlik parlak siyah jantlarla tercih edilebilen modellerin gövdesinde yer yer bronz renkli ayrıntılar da göze çarpıyor.

Modellerin iç yerindeki SEAQUAL ismi verilen koltuklar, Akdenizden toplanan plastik atıklardan üretilmiş. Koltuklarda ayrıyeten kontrast oluşturan dikişlere ve organik bir gereç olan vinile yer verilmiş. Geri dönüştürülmüş plastikler, koltukların dışında kabin içerisindeki öteki alanlarda da kullanılmış.

Kompakt SUV modeller bu versiyonun yanında Longitude, Night Eagle, Limited ve S donanım düzeyleriyle de tercih edilebilecek. Türkiye’de Compass ve Renegade’in 4xe ismi verilen şarj edilebilir hibrit versiyonları halihazırda sırasıyla 1.362.300 TL ve 1.130.000 TL fiyatla satılıyor. e-Hybrid versiyonlar bundan daha ucuz olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu