Bilim

James Webb Uzay Teleskobu için kritik evre yaklaşıyor!

Geçtiğimiz cumartesi günü uzaya gönderilen James Webb Uzay Teleskobu, neredeyse 22 yıl süren geliştirilme sürecini sona erdirdi. Proje için çalışan yüzlerce bilim beşerinin emekleri sonucunda nihayet uzaya gönderilen teleskop şu an vazife yapacağı pozisyonuna yanlışsız seyahat ediyor. Bu seyahat sürerken başlayacak kritik basamak için şimdiden nefesler tutulmuş durumda.

James Webb Uzay Teleskobu aynası şekillenmeye başlayacak

JWST’nin son derece hassas aynası önümüzdeki iki haftada birinci defa biçimini almaya başlayacak. Seyahatinin 29 gün süreceği hesaplanan teleskobun bu kademesi, fırlatmadan çok öncesinden beri beklenen bir etaptı. Son derece hassas ayarlamalara sahip olan devasa teleskobun uzaya gönderilmesi için gerçek manada katlanması gerekliydi. Mühendisler, teleskobun uzaya gidebilecek boyuta gelebilmesi için yıllarca uğraşıp kendi kendine form alabilmesi için sistem geliştirdi.

Teleskobun biçimini alabilmesi için kurulan düzenek, vazifesine başlayabilmesi için en değerli süreçlerden biri. 1990 yılında uzaya gönderilen Hubble Uzay Teleskobu’nda bir teknik arıza yaşanmış, arıza üç yıl sonra astronotların bölgedeki müdahalesi sonucunda giderilmişti. Fakat James Webb, dünyadan yaklaşık 1.5 milyon kilometre öteye gönderildiği için bir arıza durumunda astronotların yanılgıyı düzeltmeye gitmesi mümkün değil.

Şimdi üç gündür yolda olan James Webb, 26 gün sonra L2 olarak isimlendirilen vazife bölgesine ulaşacak. Sonrasında teleskobun çalışabilmesi için gerekli ince ayar kademesi başlayacak. NASA’nın yaklaşık 5 ay süreceğini açıkladığı konfigürasyon etabının akabinde James Webb’den birinci imgeleri almaya başlayabiliriz.

James Webb Uzay Teleskobu her ne kadar geliştirilme sürecini tamamlamış olsa da bundan sonraki günler de oldukça sancılı. Yaklaşık 22 yıl süren çalışmaya karşın hala işlerin yolunda gitmesi için umut etmeliyiz. James Webb’in bir yanılgı düzeltme düzeneği da olsa da uzaydaki kimi etkenler teleskobun fonksiyonsuz kalmasına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu