Bilim

İnsanlık, Güneş’e İşte Bu türlü “Dokundu”

Parker Güneş sondası, birinci olarak 28 Nisan 2021’de Güneş’in korona olarak bilinen dış katmanından geçti, parçacıklar topladı ve NASA’ya nazaran Güneş’in manyetik alanını ölçtü. Bunun duyurusu ise, geçtiğimiz günlerde Physical Review Letters mecmuasında yayınlandı.

Sondanın Güneş’e “dokunması” Güneş bilimi alanında çok büyük bir adımı temsil ediyor. NASA’dan proje yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Bu kilometre taşı bize Güneş’in evrimi hakkında yeni bilgiler edinmemizi sağlamakla kalmıyor, tıpkı vakitte kainattaki başka yıldızlar hakkındaki bilgilerimizi de genişletiyor” dedi.    

Güneş uzayda gezinen katı bir top değil, daha fazla korona olarak bilinen bir atmosfere benzeyen ince bir dış katmana sahip ağır bir formda toplanmış bir plazma “çorbası.” Korona, Güneş’ten fışkıran hususların hala Güneş’in manyetik çekimi içinde kaldığı, uzaya kaçamadığı bölge. Lakin unsurlar aşikâr bir suratın üstünde püskürürse, o vakit Güneş’in çekim alanından kurtulabiliyor ve uzayda ilerleyebiliyorlar.

Parker Güneş sondası, 2018’de fırlatıldığından bu yana Güneş’in etrafında giderek daralan bir sarmal yörünge üzerinde dönüyordu. Sonunda, korona katmanına girmeyi başardı. Birinci geçişi yalnızca birkaç saat sürdü, fakat bundan sonraki geçişleri daha çok sayıda ve daha uzun olacak. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu