BilimTeknoloji

2021’e damga vuran teknolojik gelişmeler

Her yıl olduğu üzere geride bıraktığımız periyotta de dünyada ve Türkiye’de pek çok şimdiki teknolojik gelişmeye şahit olduk. Kimisi küresel krizlere neden olurken, kimisi de insanlığı bir adım daha ileri götürdü.

Bizler de yıl uzunluğu yaşanan bu gelişmeleri, paylaştığımız son teknoloji haberleri ile sizlere aktardık. Dilerseniz artık de 2021’e damga vuran bu gelişmelere kısa bir bakış atalım.

GameStop olayı ve “Meme” teriminin ortaya çıkışı

Pay senedi alım satım süreçlerinde büyük karlar sağlamak, çoklukla borsa uzmanlarının ya da hür yatırım fonlarının uzmanlık alanı olarak bilinse de bu durum Ocak 2021’de zıddında döndü. Çünkü birkaç yatırımcı, hür yatırım fonlarının ABD merkezli oyun şirketi GameStop paylarının %140’ını açığa çıkardığını keşfederek GameStop paylarının düşeceği konusunda bahse girdi. Bunun üzerine Reddit’deki r/WallStreetBets forumunun üyeleri, ansızın yüksek ölçüde GameStop payı almaya başladı. Bu da GameStop paylarının üç günden daha kısa bir müddette %300 kıymet kazanmasına neden oldu. Bunun üzerine küçük yatırımcılar büyük yararlar sağlarken, Wall Street kodamanları ise milyonlarca dolar ziyana uğradı. Yaşanan tüm bu hadiseler ise toplumsal medyanın özgür piyasaya müdahale ederek bir şirketin pay senedi fiyatını direkt etkilediği göğüs pay senedi hareketini başlattı.

NFT, 2.9 milyon dolarlık Tweet ile bir anda dünyanın gündemine girdi

Birinci NFT alışverişi 2014’te yapılsa da bu terim fakat 2021’de tanınan hale gelebildi. Pekala ancak nasıl? Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in birinci Tweet’ini 2,9 milyon dolara satmasıyla NFT, günümüzün en tanınan teknolojilerinden biri oldu. İnternetin orjinal kaynak kodlarından tutun da birçok şey dijital varlığa dönüştürülüp milyon dolarlara satıldı.

LG telefon pazarından çekildi

Güney Koreli teknoloji devi LG, nisan ayında yaptığı basın açıklamasıyla telefon pazarından çekildiğini duyurdu. Taşınabilir tarafı bir müddettir kan kaybeden şirketin fizikî mağazalarındaki telefonlarının yerini ise iPhone ve iPad üzere Apple eserleri aldı.

Ticari uzay uçuşları yaygınlaşıyor

2021, uzay turizmi için değerli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Blue Origin, SpaceX ve Virgin Galactic şirketlerinin uzay araçlarıyla uzaya siviller gönderildi. Fakat en heyecan verici gelişme Richard Brenson’un uzay seyahatinden sonra yaşandı. Çünkü Brenson’un uçuşunun akabinde 2022’nin üçüncü çeyreğinde uzay seyahatlerinin artacağı açıklandı.Virgin Galactic, uzay seyahatinin koltuk fiyatını ise 450.000 dolar olarak açıkladı.

Tedarik zinciri krizleri

2021, adeta global tedarik zincirinde yaşanan krizlerle mücadaleyle geçti. O denli ki ağır talep patlaması, güç fiyatlarındaki yükseliş, nakliye konteynerleri eksiklikleri, limanlardaki yoğunluklar, az element fiyatlarındaki yükseliş, koronavirüs varyantlarına karşı fabrikaların kısıtlamaya gitmesi, Süveyş Kanalı’ndaki gemi kazası ve Tayvan’daki kuraklık derken dünya; çabucak hemen her bölümü derinden etkileyen bir tedarik zinciri kriziyle karşı karşıya kaldı.

Metaverse çağı başladı

Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesiyle Metaverse kavramı bir anda dünya kamuoyunun gündemine oturdu. Çok sayıda şirket yatırımlarını bu alana yöneltirken, birçok insan da bu kurgusal kainatta yer alabilmek için milyon dolarlar harcayıp “sanal arsalar” satın aldı.

Dünya; Facebook, Instagram ve WhatsApp’a 8 saat boyunca erişim sağlayamadı

Takvimler 4 Ekim’i gösterdiğinde, tüm dünya Facebook, Instagram ve WhatsApp’a uzunca bir müddet erişim sağlayamadı. Yaşanan bu kesinti, dünya kamuoyunda ses getirirken kullanıcılar fakat 8 saatlik kesintinin akabinde uygulamalara erişebildi. Kesinti müddetince enteresan olaylar da yaşanmadı değil. O denli ki yaşanan kesintileri gidermek emeliyle şirket binasına gelen Facebook çalışanları, kartları okunmadığı için içeri giremedi.

Dev bilgi sızıntıları

Geride bırakmaya hazırlandığımız bu yılda da hayli büyük bilgi ihalleri yaşandı. O denli ki Facebook ve LinkedIn’daki güvenlik açıkları sebebiyle milyonlarca kullanıcının verisi çalındı. Ülkemizde de Yemeksepeti’nde yaşanan bilgi ihlalleri epey viral oldu.

Yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC kullanıma sunuldu

Erciyes Üniversitesi ve Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından geliştirilen inaktif koronavirüs aşısı TURKOVAC, acil kullanım onayının akabinde uygulanmaya başlandı. Türkiye bu sayede koronavirüs aşısı geliştiren 9 ülkeden biri oldu.

Ekran kartı pazarı kızışıyor: İntel ben de varım dedi

İntel, ağustos ayında yeni masaüstü ekran kartlarının birinci duyurusunu gerçekleştirdi. İntel Arc markası altında yeni grafik teknolojilerini duyuran yarı iletken devi, oyun dünyasın hedefleyen üst seviye bu GPU’ları 2022 yılında tüketicilerle buluşturacağını açıkladı.

Persevarance Mars’a iniş yaptı

NASA tarafından geliştirilen Persevarance uzay gezgini, 18 Şubat’ta kızıl gezene inerek yeni bir keşif çağını başlattı. Persevarance “Mars’ta hayat var mıydı?” sorusuna karşılık bulmak için Mars’ta çeşitli araştırmalar yapıp birtakım örnekler toplayacak. Persevarance üzerinde Ingenuity isimli minik de bir helikopter bulunuyor. Birinci uçuşunu nisan ayında gerçekleştiren bu helikopter, kızıl gezende keşifler yapıyor.

İlginizi çekebilir: 2021’in dikkat çeken teknolojik eserleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu