Mobil

iPhone 14 ile parmak izi tarayıcısı geri dönüyor

Apple’ın parmak izi tanıma fonksiyonunu akıllı telefonlarına geri döndürmeyi planladığı bildiriliyor. Çinli kaynakların aktardığı bilgilere nazaran iPhone 14 serisi, ekran yüzeyinin altına yerleştirilmiş parmak izi tarayıcısı ile gelecek.

Şirket daha evvel akıllı telefonlarında Ana Ekran düğmesine entegre edilmiş parmak izi sensörü kullanıyordu. Lakin iPhone X‘in piyasaya sürüldüğü 2017’den beri Apple, amiral gemisi akıllı telefonlarında yalnızca Face ID teknolojisine yer veriyor.

Pro modellerinde çentik rafa kalkıyor

Yüz tanıma ile kilit açmanın kimi güvenlik riskleri var ve bu hususla ilgili çok sayıda şikayet gündeme geldi. Pandemi devrinde maske takma mecburiliği getirilmesi durumu daha da berbatlaştırıyor. Salgının yakın vakitte ortadan kaybolması pek mümkün olmadığı için Apple’ın kullanıcılara farklı seçenekler sunması gerek.

Şirketin önümüzdeki yıl iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max olmak üzere dört akıllı telefon çıkarması bekleniyor. Daha evvelki sızıntılarda iPhone 14 serisinin Pro modellerinde çentik yerine delikli ekran kullanılacağı bildirilmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu