Donanım

Bir YouTuber, PS5 kontrolcüsünü tek elle denetim etmeyi sağlayan bir modül üretti

Teknolojinin gelişmesi ile birikte oyun bölümünde de birçok engelli oyuncular için de geç kalınmış adımlar atmaya başladı. Xbox bu mevzuda şu anda rakibi PlayStation‘a oranla daha önde. Lakin geçtiğimiz saatlerde de tahminen PlayStation sahiplerine umut verecek bağımsız bir proje ortaya çıktı.

Tek Elle DualSense Kullanımı

Akaki Kuumeri isimi bir YouTuber geçtiğimiz günlerde kendi kanalında bir görüntü paylaştı. Paylaştığı görüntüde 3D yazıcı ile geliştirmiş olduğu, PS5 denetimcisi DualSense’i tek elle kullanmanızı sağlayan bir aygıtı tanıtıyor. Aygıtın nasıl çalıştığını aşağıdaki görüntüde bulabilirsiniz.

Akaki Kuumeri projesinin işe yaramasının tek sebebi de elbette DualSense’in simetrik bir yapıya sahip olması. Yani bu aygıt Xbox kontrolcüsünde işe yaramaz. Fakat Xbox’ın esasen engelliler için kendi geliştirmiş olduğu bir denetimcisi bulunuyor. Umuyoruz ki Sony de yakın vakitte bu hususta bir adım atar. Elbette Akaki Kuumeri’nin geliştirmiş olduğu bu aygıt çok fazla sorun çözen bir aygıt değil lakin tekrar de bir kişinin bile oyun oynamasını sağlamak pek sevindiri bir haber olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu