Donanım

Intel, Core i9-12900KS ile 3D V-cache teknolojisine rakip oluyor

Intel Core i9-12900KS isimli işlemcinin şu anda idare heyeti ortakları tarafından test edildiğine dair savlar gün geçtikçe artıyor. Pre-binned ismi verilen bu seride işlemciler evvelce test edilerek tüm çekirdeklerin en üst seviyede problemsiz bir biçimde performans göstermeleri bekleniyor. Testi geçmeyi başaran çiplerin tüm çekirdeklerine ilişkin boost frekanslarının 5.2 Ghz olması hedefleniyor.. Bu da 12900K’dan 200Mhz daha süratli olduğu manasına geliyor.

Intel, Core i9-9900KS‘den bu yana bir KS varyantı yayınlamadı. Intel’in Core i9-10900KS modelini piyasaya sürebileceğine dair sızıntılar vardı fakat, bu tezler süratle çürütüldü. 11. Kuşak Core serisinin de bir KS varyantına sahip olmadığı belirtmekte yarar var.

Yeni kuşakta rekabet kaldığı yerden devam ediyor

AMD’nin, Zen3 mikro mimarisine dayalı 3D V-Cache ile Ryzen işlemcileri, çarpan kilidi olmayan ve evvelden test edilmiş Alder Lake-S serisine rakip olmaya hazırlanıyor. AMD‘nin, daha büyük L3 önbelleği sayesinde %15 daha yüksek oyun performansı vaat ettiğini hatırlatalım. AMD‘ye 2 farklı mimariden sonra yetişebilen Intel için Zen4‘te göz önüne alındığında, durumların pek te iç açıcı olmadığını söylemek sanırım yanlış olmaz. Rekabetin, teknolojiyi ileriye taşıdığı üzere kullanıcılara da fiyat olarak olumlu istikamette etkilemesini umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu