Donanım

Üstün bilgisayar yanılgısı, üniversiteye dev bilgi kaybettirdi!

Japonya’nın kıymetli eğitim kurumlarından Kyoto Üniversitesi, üstün bilgisayarlarında yaşanan bir teknik arıza nedeniyle tam 77 TB (yaklaşık 77000 GB) boyutunda data kaybetti. Üniversite yayınladığı resmi duyuru ile, üstün bilgisayar sisteminin üreticisi olan ABD’li teknoloji devi Hewlett-Packard (HP) kaynaklı bir belge sistemi arızası yaşandığı bilgisini paylaştı. Mevzuyla ilgili HP açıklama yaptı ve sorunun sebebiyle alakalı rapor paylaştı.

Muhteşem bilgisayar, üniversitenin 34 milyon evrakını sildi

Kyoto Üniversitesi web sayfasından yaptığı açıklamada, kelam konusu bilgi kaybının 3 Aralık’tan itibaren kaydedilen evrakları etkilediğini belirtti. Ayrıyeten arızanın 14-16 Aralık ortası, ‘Hewlett-Packard Japonya’ tarafından üretilen muhteşem bilgisayar sisteminde çalışmakta olan yedekleme programından kaynaklı olduğunu açıkladı.

Evrak sistemindeki (/LARGE0) 34 milyon belgenin ezkaza silindiğini kaydeden üniversite idaresi, “Verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü samimiyetle özür dileriz. Gelecekte bu türlü bir durumun tekrarlanmaması için çalışmaya devam edeceğiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.” sözlerine yer verdi.

HP özür diledi

Hewlett-Packard (HP), Kyoto Üniversitesi’ne data kaybıyla alakalı rapor gönderdi. Bilgi kaybının, muhteşem bilgisayarın Lustre evrak sisteminde yaşanan teknik arıza sonucu meydana geldiğini açıkladı. Kusurun kendilerinden kaynaklı olduğunu da söyleyen şirket, “Yaşadığınız rahatsızlıktan dolayı samimiyetle özür dileriz” diyerek şunları kaydetti:

Evrak kaybının yüzde 100 bizim sorumluluğumuzda olduğuna inanıyoruz. Ayrıyeten belgelerini kaybeden kullanıcıların tazminat hakkını da savunuyoruz. Bu durumu telafi etmek için elimizden gelenin en uygununu yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Gelecekte, sistemde çalışan programları tam olarak doğrulayacağız ve bunların tesirinin boyutunu inceleyeceğiz. Benzeri arızaların meydana gelmemesi için iyileştirmeler yapacağız.

Pekala ya sizler bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki alana yazmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu