Donanım

Intel Alder Lake ve AMD Ryzen 9’dan dünya rekoru geldi!

Uzun yıllar boyunca rakiplerinin gerisinde kalan AMD birkaç yıl evvel, Ryzen mimarisine sahip işlemcileriyle birlikte kaybettiği pazar hissesini ve hatta daha fazlasını kazanmayı başardı. Lakin doruktaki mutlak yerini uzun yıllar boyunca tutamayacak üzere gözüküyor. Zira Intel yeni 12. jenerasyon Alder Lake ailesiyle birlikte farkı kapatmış üzere gözüküyor.

Intel Core i9 12900K ile AMD Ryzen 9 5950X baş başa geldi

Intel’in en yeni ve güçlü Core i9 12900K Alder Lake işlemcisi, Cinebench R20 testinde AMD Ryzen 9 5950X’e karşı test edildi. Her iki işlemci de ağır bir halde overclock edildi. Natürel Ryzen 5950X, Alder Lake CPU’dan daha eski bir jenerasyonu temsil etse de, test sonuçları direkt rakip olduklarını ortaya çıkardı.

AMD ve Intel, dünyanın 1 numaralı sürat aşırtmacısı Splave’in takviyesiyle epeyce sıra dışı bir kıyaslamada karşı karşıya geldi. Kaldı ki Splave, donanımların hudutlarını aşmasıyla bilinir. Bu karşılaştırmada da CPU’lar tam olarak bu durumu yaşadı.

Splave sürat aşırtma muvaffakiyetini değişik bir sonuçla paylaştı. Hem i9 12900K Alder Lake hem de Ryzen 9 5950X, Cinebench R20’de tam olarak birebir puanı aldı. Her biri 15.664 puan alan CPU’lar dünya rekorlarını kırmayı başardı. Aslında, AMD tarafının performansı bir yıl öncesine dayanıyor. Lakin bugüne kadar rastgele bir Ryzen 5000 serisi CPU tarafından elde edilen en yüksek puan olmaya devam ediyor.

Intel ve AMD, bu dünya rekoru sürat aşırtma testlerinin bir sonucu olarak hayli yüksek saat suratlarına ulaştı. Ana performans çekirdeklerinde, Intel Core i9 12900K, 1.58v çekirdek voltajında ​​6.9GHz saat suratına ulaşmayı başardı. Splave ayrıyeten daha küçük verimlilik çekirdeklerini de 1.57V’luk bir voltajda 5.4GHz’e kadar overclock etti.

Ayrıyeten Intel sistemi, 6565 MHz frekansında çalışan 16 GB DDR5 belleğin yanı sıra bir AsRock Z690 Aqua OC anakarta sahipti. Bu frekansları mümkün kılmak için her iki platformda da sıvı nitrojen soğutma kullanıldı. Yani alternatif bir soğutma tahlilinde ortamın epeyce ısınacağını söyleyebiliriz.

AMD Ryzen 5950X, saat suratları açısından da etkileyici yüksekliklere ulaşmayı başardı. 16 çekirdeğin tamamında tam 6 GHz’e sürat aşırtıldı. Voltaj açıklanmadı, lakin sistemde bir AsRock X570 Aqua anakart ve 16GB 4000MHz DDR4 belleğe sahip olduğunu biliyoruz.

Intel Alder Lake Core i9 12900K, AMD Ryzen 9 5950X’ten büsbütün farklı bir mimariye sahip. Bunun da ötesinde, Ryzen testi neredeyse bir yaşında olduğu için CPU’nun entegre edildiği donanım da farklılık gösteriyor. Birbirinin birebir iki işlemcinin bile testlerde birebir sonucu vermesi pek mümkün olmadığı halde, bu iki rakip başa baş sonuç verdi.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu