Mobil

Apple, iOS 15.1’e geri dönüşü kapattı!

Yeni bir güncelleme yayınladıktan sonra evvelki sürümlere geri dönüşü engelleyen Apple, iOS 15.2’de de geleneği bozmadı. Eski yazılımda oluşabilecek güvenlik açıklarına karşı kullanıcıları korumak için alınan bu karar, ekseriyetle yeni sürümün piyasaya çıkışından çabucak sonra uygulanıyor.

Apple, 13 Aralık Pazartesi günü iOS 15’in ikinci büyük yükseltmesi olan iOS 15.2 sürümünü yayınladı. Tıpkı vakitte iPad’in işletim sistemi de iPadOS 15.2’ye yükseldi. Ortadan geçen 8 gün sonra şirket iPhone 13 serisi dahil olmak üzere destekleyen tüm aygıtlarda iOS 15.2’yi mecburî tutacak bir karar aldı.

iOS 15.1 ve iOS 15.1.1’in imzalaması durduruldu

Bugünden itibaren iPhone 13 serisi için iOS 15.1.1’in, destekleyen başka tüm eski modeller içinse iOS 15.1’in imzalama süreci durduruldu. Böylece şirket, piyasadaki eserlerinin iOS 15.2’den eski bir işletim sistemine geri dönmesini resmen engelledi.

Kelam konusu karar, iPhone’unu iOS 15.2 sürümüne yükselten kullanıcıların eski sürüme artık dönemeyecekleri manasına geliyor. Fakat telefonunda halihazırda iOS 15.1 yahut iOS 15.1.1 sürümü yüklü olan iPhone sahipleri için bir dezavantaj yaratmıyor. Yani 13 Aralık’ta kullanıma sunulan yeni güncellemeyi yüklemediyseniz, tasa etmenizi gerektirecek bir durum yok.

Ayrıyeten Apple iPadOS 15.1 sürümünü de imzalamayı durdurdu. Bu da, destekleyen iPad modellerinin resmi olarak iPadOS 15.2’den evvelki bir sürüme düşürülemeyeceği manasına geliyor. Apple bu stratejiyi, kullanıcıları saklılık ve güvenliklerini tehlikeye atacak akınlardan korumak hedefiyle sürdürüyor. Böylelikle hem en aktüel sürümde kalırken, hem de inançlı bir işletim sistemi tecrübesi yaşayabiliyorsunuz.

iOS 15.2 ile neler geldi?

Kapalılık

Ayarlar’daki Uygulama Zımnilik Raporu, uygulamaların son yedi gün içinde pozisyonunuza, fotoğraflarınıza, kameranıza, mikrofonunuza, bireylerinize ve daha fazlasına hangi sıklıkta eriştiğini ve uygulamalara ilişkin ağ etkinliklerini görmenizi sağlar.

Apple Kimliği

Dijital Miras, bireyleri, vefat etmeniz durumunda iCloud hesabınıza ve şahsî bilgilerinize erişebilmeleri için Vâris olarak atamanıza imkan tanır.

Kamera

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max üzerinde makro fotoğraf ve görüntü çekmek üzere Ultra Geniş lense geçmek için makro fotoğraf kontrolü Ayarlar’da etkinleştirilebiliyor.

Pekala ya sizler iOS 15.2’yi yüklediniz mi? Yüklediyseniz ve bir sorun yaşadıysanız, tecrübelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu