Donanım

Intel Alder Lake işlemcilerden AVX-512 dayanağı kaldırılıyor

Bir mühlet evvel gündeme gelen ve Intel Alder Lake işlemcilerdeki AVX-512 dayanağını kaldırıp kaldırmayacağı ile ilgili dedikodulara firma son noktayı koydu. Beklendiği üzere anakarttan itibaren dayanağı kapatmış durumda. 

Alder Lake işlemcilerde AVX-512 takviyesi olmayacak

Gelişmiş vektör uzantıları olarak tanımlanan AVX-512 teknolojisi bilimsel simülasyonlar, finansal tahliller, yapay zeka (AI)/derin öğrenme, 3D modelleme ve tahlil, manzara ve ses/video sürece, kriptografi ve data sıkıştırma üzere iş yükleri ve kullanımlara yönelik performansı arttırıyor. 

Intel’in verimlilik tasaları nedeniyle yahut Xeon işlemcilere avantaj sağlamak fikriyle AVX-512 dayanağını Alder Lake işlemcilerden büsbütün kaldıracağı gündeme gelmişti. Bu hafta BIOS güncellemesi ile değişiklik uygulanmaya başladı. 

Kimi inceleme siteleri BIOS 1.13 ile BIOS 1.21 versiyonlarını karşılaştırdıklarında AVX-512 seçeneğinin büsbütün kaldırıldığını görmüş. Kimi anakartlarda BIOS üzerinde hala faal etme tuşu bulunuyor lakin CPU-Z üzerinde mutlaka görünmüyor. Daha doğrusu evvelki 600 serisi anakartlarında birtakım izlerin kaldığı belirtiliyor fakat yeni anakartlarda büsbütün kaldırılmış. Bilhassa mikrokod 18 ile birlikte bu değişikliğin hayata geçtiği tabir ediliyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu