BilimTeknoloji

VinFast üç yeni elektrikli SUV tanıttı: Ortalarında TOGG’a rakip de var

Vietnam’ın yerli araba markası VinFast, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2022‘de üç yeni elektrikli SUV modelini görücüye çıkardı: VF5, VF6 ve VF7. Şirket ayrıyeten daha evvel sergilediği VF e35 ve VF e36 modellerinin isimlerini de VF8 ve VF9 olarak değiştirdi.

Model isimlerinden de anlaşılabileceği üzere SUV’lerin hepsi farklı segmentte yer alıyor. Pininfarina ve Torino Design iş birliğiyle tasarlanan araçlardan VF5 (A-SUV), VF6 (B-SUV), VF7 (C-SUV), VF8 (D-SUV) ve VF9 (E-SUV) segmentinde yarışacak. Modellerin farklı tasarım ayrıntıları mevcut fakat hepsinde kanat gibisi LED ışık imzası dikkat çekiyor.

Araçların iç yeri yahut teknik ayrıntıları şimdi paylaşılmadı. Lakin daha evvel tanıtılan VF8 ve VF9’un 15.4 inçlik multimedya ekranına sahip ve hayli minimalist tasarlanan ömür alanlarını görmüştük. Başka modellerin de kabini buna benzeri olabilir. Öte yandan araçlarda yolcuların görüntü izlemelerine, oyun oynamalarına, çevrimiçi alışveriş yapmalarına yada konutlarındaki akıllı aygıtları uzaktan denetim etmelerine imkan veren Smart Service paketi bulunacak. Bu paket aylık abonelik halinde sunulacak.

VF7, TOGG C-SUV ile birebir segmentte

VinFast’in ABD pazarında satışa sunacağı bu modellerin Eco isimli baz versiyonlarında ZF ile birlikte geliştirilen düzey 2+ otonom sürüş sistemi bulunacak. Premium versiyonlarda ise düzey 3 ve düzey 4 otonom sürüş teknolojisine yer verilecek.

VinFast ayrıyeten fuarda batarya kiralama programından da bahsetti. Vietnamlı şirket bu kapsamda iki abonelik paketi sunacak. ‘Flexible’ isimli pakette kullanıcılar aylık 500 kilometreye kadar fiyatlandırılacak. Sonraki her bir kilometre için de ekstra fiyat ödeyecek. ‘Fixed’ isimli pakette ise kilometre sonu bulunmayacak. Pil sıhhati %70’in altına düştüğünde fiyatsız değişim üzere batarya bakımları da paketin içinde olacak.

Şimdilik yalnızca VF8 ve VF9 modellerinin fiyatı açıklandı. Fiyatlar vergiler ve teşvikler hariç sırasıyla 41 bin dolar ve 56 bin dolardan başlıyor. Kelam konusu iki model 2022’nin dördüncü çeyreğinde satışa sunulacak. VF5, VF6 ve VF7’nin ise 2023’te satışa sunulacağı açıklandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu