İnternet

İngiltere, uçtan uca şifreleme aykırısı propaganda başlatıyor

Birçok platform kullanıcılar ortasında gerçekleşen konuşmaların saklılığı için uçtan uca şifreleme takviyesi sunarken Birleşik Krallık hükümeti, çocukları inançta tutma marifetleri üzerindeki olumsuz tesirlerini münasebet göstererek uçtan uca şifrelemeye karşı bir reklam kampanyası yürütmeye hazırlanıyor.

Hükümet, güçlü şifrelemeyi sakıncalı buluyor

Birleşik Krallık hükümeti, çevrimiçi istismarı çözme üzere kimi mevzulardaki gayretlerini engelleyeceğini düşündüğü için yeni bir reklam kampanyasının hazırlıkları içerisinde olduğu ortaya çıktı. Reklam ajansı M&C Saatchi ile yürütülecek olan çalışmalar için 534 bin sterlin bütçe ayrıldı.

Her ne kadar çocukların çevrimiçi güvenliği kampanya için ön planda tutulsa da Birleşik Krallık İçişleri Bakanının, çevrimiçi kapalılık ve güvenlik için değerli olan teknolojinin, Birleşik Krallık toplu nezaret yeteneklerinin aktifliğini azaltacağını, organize hatayla çabayı zorlaştıracağını ve esnekliği engelleyeceğini sav ederek şifreleme zıddı tavırlar sergilediği belirtiliyor.

Hükümetin bu teşebbüsüyle alakalı Internet Society’den Robin Wilton: “İçişleri Bakanlığının korkutma kampanyası tehlikeli olduğu kadar samimiyetsiz de. Güçlü şifreleme olmadan, çocuklar çevrimiçi ortamda her zamankinden daha savunmasız. Şifreleme, şahsî güvenliği ve ulusal güvenliği korur. Hükümetin önerdiği şey herkesi riske atıyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu