Mobil

Hyundai ve Genesis, araçlarında Apple CarKey dayanağı sunacak

Apple‘ın iOS 14‘le birlikte tanıttığı ve uyumlu iPhone ve Apple Watch aygıtlarıyla birlikte arabaların kilidini açıp kapatabilmeyi sağlayan CarKey özelliği daha fazla araca geliyor. Orta çıkan bilgiler, özelliğin bu yaz Hyundai ve şirketin lüks markası Genesis araçlarda destekleneceğini gösteriyor.

CarKey daha fazla araçta desteklenecek

Şimdiye kadar sırf kimi BMW modellerinde desteklenen Apple’ın dijital otomobil anahtarı özelliği, bu yıl içerisinde daha fazla marka ve araca gelecek. Bloomberg editörlerinden Mark Gurman, birebir vakitte araçların motorlarını da çalıştırmaya imkan tanıyan CarKey’in bu yaz kimi Hyundaive alt markası Genesis araçlarda da destekleneceğini belirtti.

Özelliğin şu an için hangi araçlara geleceği bilinmiyor fakat Güney Kore merkezli araç üreticisinin kimi modellerinde NFC dayanağı sunması dikkat çekiyor zira CarKey, fonksiyonlarını NFC takviyesini kullanarak gerçekleştiriyor.

Apple CarKey, kullanıcıların otomobilin anahtarını daima yanında bulundurması gereksinimini ortadan kaldırıyor. Özellik sayesinde uyumlu aygıtlarla eşleştirilmiş otomobilin kapı kollarına aygıtı yaklaştırarak kilit açılabiliyor. Aracın içindeyken aygıtı NFC okuyucuya yahut kablosuz şarj aygıtına yerleştirerek de araç çalıştırılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu