Bilim

Bir Robotun Bir İnsanı Öldürdüğü Birinci Olay: İşte 42 Yıl Evvel Yaşananlar…

Çekoslovakyalı edebiyatçı Karel Capek, robot sözünü literatüre kazandıran isim olarak biliniyor. Bu söz, 1923 yılında resmi olarak sözlüklere girdi. 1950 yılında ise Isaac Asimov, “I, Robot” isimli unutulmaz yapıtı ile robotların uyacakları kanunları belirlemişti.

Ama 1979 yılında robotların eline birinci sefer kan bulaştı. Asimov’un “kurallarını göz gerisi eden” bir robot, Ford fabrikalarında 26 yaşındaki emekçi Robert Williams‘ı öldürdü.

Aslında olayda robotun hatalı olduğunu sav etmek haksızlık olur. Zati olayın akabinde sonra kurulan mahkeme de kâfi güvenlik tedbirleri almamış olduğu münasebeti ile Ford‘u 10 milyon dolar ceza ödemeye mahkum etmişti.

Olay nasıl gerçekleşti?

Williams, beş katlı bir robot olan kesim alma sisteminin üç operatöründen biriydi. Robot, Flat Rock tesisindeki yüksek yoğunluklu depolama raflarından dökümleri almak için tasarlandı. Makinenin bir kısmı, dökümleri raflara ve raflardan taşımak için mekanik kollarla donatılmış kauçuk tekerlekler üzerindeki otomobiller olan bir tonluk transfer araçlarını içeriyordu.

Robot yanlışlı envanter okumaları verdiğinde, Williams’tan modülleri manuel olarak almak için raflara tırmanması istendi. O da depolama rafının üçüncü katına tırmandı. Ancak bu sırada devre dışı bırakılmamış olan robot kollarının biri tarafından arttan vuruldu ve ezildi. Şanssız personel o anda hayatını kaybetti. Cesedinin, ortadan kaybolmasından kaygı duyan emekçiler tarafından keşfedilene kadar 30 dakika rafta asılı kaldığı rapor edildi. 

Alışılmış ki Terminator sinemalarından farklı olarak robotun karşısındaki insanı öldürmek üzere bir isteği olmamasının ötesinde, o insanın varlığını bile tanımlayabilecek donanıma sahip değildi.

Bugün de robotlar üretim etaplarında misyon alıyorlar, mayın temizliyorlar, Mars’ta yürüyorlar… Onlar geliştikçe kaza riskleri de azalıyor lakin bu kere de tasa robotların insan emekçilerin işlerini ellerinden alması biçiminde öne çıkıyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu