Mobil

Google Pixel, ekran altı kamera teknolojisi için çalışmalara başladı

Telefonlarda olan çentiklerin gitgide gözü daha da rahatsız etmesiyle birlikte, firmalar çentiklerini kaldırmak için harekete geçti. 2019 yılında Oppo, rakiplerine nazaran elini daha süratli tutarak bu teknolojiye sahip birinci telefonu piyasaya sürdü. Benzeri bir atak kısa müddet sonra Xiaomi ve sonrasında öbür markalardan da geldi. Son olarak Google, Pixel serisi için bu kamera teknolojisinden faydalanmak için kolları sıvadı. Şirketin aldığı yeni patent ortaya çıktı.

Google Pixel de ekran altı kamera sistemi için patent çalışmalarına başladı!

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne sunulan bir patentte ekran altında bir çift öz çekim kamerasının yanı sıra birkaç sensöre sahip bir akıllı telefon patenti bulundu. Bu patent başvurusu, Google’ın ekran altı kamera teknolojisi için birinci yaptığı patent başvurusu değil. Google, 2019 yılında ortaya çıkan bulanıklık, parlama ve renk tonu problemlerinin yanı sıra ekran alanının ahengiyle da ilgili çalışmalar yürütüyor.

Ekran altı kamera teknolojisini kullanan Samsung, Galaxy Z Fold 3 isimli modelinde ekran altı kamera hasebiyle çok bariz bir buğu sıkıntısıyla karşı karşıya. Samsung tarafından şimdi çözülememiş olan bu sorunun ilerleyen vakitlerde çözüleceğini varsayım ediyoruz. Geçtiğimiz yıl çıkan Google Pixel 6’da ekran altı kamera sistemi olması çıkan söylentiler ortasındaydı lakin kullanıcıların beklediği üzere bir sonuç çıkmadı.

Google Pixel bir evvelki patent çalışmasını “Ayna” ekleyerek gerçekleştirmişti. Kaliteli fotoğraf ve görüntü çekebilmek için gelen ışığın toplanabileceği bir sistemin patentini alan teknoloji devi bu yıl piyasaya süreceği telefonlarda bu teknolojiyi kullanabilmesi çok güç gözükse de kullanıcıların bekleyişi devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu