Mobil

Xiaomi 12’nin reaksiyon çeken ekranı hakkında resmi açıklama geldi!

Counterpoint Research raporuna nazaran, yüzde 13’lük pazar hissesiyle dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi pozisyonunda bulunan Xiaomi, önümüzdeki günlerde yeni aygıtlarıyla kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu noktada Xiaomi 12 ve Pro modellerini tanıtması beklenen şirket, serinin standart modelinin reaksiyon çeken ekran özellikleri konusunda değerli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Xiaomi 12, neden 1080p panel kullanıyor?

Xiaomi CEO’su Lei Jun, geçtiğimiz saatlerde Çinli mikroblog sitesi Weibo üzerinden akıllı telefonun DisplayMate tarafından A+ derecelendirmesi ile onaylandığını gösteren bir poster paylaştı. Bununla birlikte aygıtın ekran özellikleri muhakkak olurken, çözünürlüğün 1080p olarak belirlenmesi önemli biçimde yansılara neden oldu.

Bilindiği üzere telefonun selefi pozisyonundaki Xiaomi 11, 2K ekran çözünürlüğüne sahipti. Doğal olarak Xiaomi 12 modelinin de bu çözünürlüklerle kullanıcıların karşısına çıkması bekleniyordu. Lakin aksi halde açıklanan ekran özelliklerindeki 1080p panel ayrıntısı, kullanıcılar ortasında şaşkınlığa yol açtı.

Xiaomi’nin neden bu türlü bir karar aldığı büyük bir merak konusu olurken, kısa müddet evvel şirketin eser müdürü Lao Wei tarafından herkesi aydınlatacak yeni bir açıklama geldi. Böylece Xiaomi 12’de 1080p panel kullanılmasının asıl emeli da belirli oldu.

Wei tarafından yapılan açıklamaya nazaran şirketin bu türlü bir karar almasının ana nedeni daha düzgün pil ömrü sağlamak. Akıllı telefonun Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 üzere bir amiral gemisi işlemcisinden güç alması, kompakt bir dizayna sahip olması ve başkalarına kıyasla nispeten daha küçük kapasiteli pilden beslenmesi nedeniyle bu türlü bir atılım yapmak zorunda olduklarını belirten eser müdürü, birçok kriteri gözden geçirdikten sonra, çözünürlüğü düşürme tarafında karar aldıklarını söyledi.

Xiaomi 12, serinin Pro modeli ile birlikte 28 Aralık’ta düzenlenecek aktiflikte kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Hatta uzun müddettir beklenen MIUI 13 sürümü de büyük ihtimalle birebir aktiflikte tanıtılacak.

Pekala siz Xiaomi 12’de ekran çözünürlüğünün düşürülmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu