Bilim

Gökbilimciler uzayda gizemli obje tespit etti

TESS‘den gelen bilgileri inceleyen gökbilimciler son vakitlerde garip bir şeyle karşılaştı. TIC 400799224 isimli bir obje, rutin olarak tutulan bir yıldız üzere parlaklıkta dalgalandı. Müşahedelerin tahlili, objenin aslında gizemli bir obje tarafından yörüngede dönen iki yıldız olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, büyük bir asteroidin ya da küçük bir gezegenin, TESS‘in bakış açısından yıldız ışığını azaltan toz bulutları saldığından kuşku etti. 2018‘de başlatılan TESS, yıldızın parlaklığında algılanabilir düşüşlere neden olan konut sahibi yıldızların önünden geçen güneş sistemimizin ötesindeki ötegezegenleri bulmakla görevlendirildi.

TESS, 172 adet ötegezegen keşfetti

TESS, şimdiye kadar 172 adet ötegezegen keşfetti. Şu anda da 4.703 aday ötegezegen, daha fazla tahlil bekliyor. Bu yabancı dünyalar, bilim insanlarının kozmosun demografisini ve var olan gezegenlerin çeşitliliğini anlamalarına yardımcı oluyor.

TIC 400499224, bir yıldız ikilisi ya da birbirinin yörüngesinde dönen iki yıldız üzere duruyor. Bir gazeteye nazaran, yıldızların birbirinden yaklaşık 300 AU olduğu ve 1 AU‘nun Dünya ile Güneş ortasındaki ortalama uzaklık olduğu düşünülüyor. Araştırma grubu, parlaklık düşüşlerine neden olan gizemli objeye hangi yıldızın konut sahipliği yaptığı konusunda hala emin olamadı.

Karartma yaklaşık 19.77 günde bir gerçekleşiyor. Lakin düşüşlerin uzunluğu, yoğunluğu ve hali değişkenlik gösteriyor. Objeyi bilhassa tuhaf yapan şey, bulutların vakitle objenin parçalanmasından kaynaklandığını varsaydığımızda kuşkulu toz bulutlarının araştırmacıların beklediğinden büyük olması.

TIC 400499224 dışında kuşkulu parçalanan objeler de bulundu. Araştırmacılar, dışarıda neler olup bittiğini daha uygun manaya umuduyla sistemi incelemeye ve objenin parlaklığının tarihî kayıtlarını incelemeye devam edecek.

Sizler uzayda gerçekleşen enteresan olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu