Mobil

Galaxy S21 hayal kırıklığı mı oldu? Satışlar neler diyor?

Geçtiğimiz yıl tanıttığı Galaxy S21 serisinde farklı bir tasarım ile kullanıcı kitlesini ikiye bölen Samsung, Note serisinin de fişini çekmiş oldu. Orta ve giriş segment baz alındığında çok âlâ bir yılı geride bırakan üretici, üst segment tarafında Note serisini durdurması ile doğal olarak güç kaybetti. Üstelik bu kayıp yalnızca Note serisinden dolayı değildi. Ortaya çıkan bilgiler, Samsung’un Galaxy S21 serisinde hayal kırıklığı yaşadığını gösteriyor. İşte detaylar…

Galaxy S21 satışları tatmin etmedi

Geçtiğimiz yıl tanıtılan ve özellikler ile her zamanki üzere üst segmentin en başarılı telefonlarından olan Galaxy S21 ve serideki başka telefonlar, satış manasında üreticiyi tatmin edememişe benziyor. Hakikaten iki yıl evvel tanıtılan ve S21’den bir evvelki seri olan Galaxy S20‘ler, birinci yıllarında toplam 20 milyon adet satılmıştı. Galay S21 serisi ise tekrar emsal bir periyot aralığı içerisinde birebir satışları elde etti.

Galaxy S20 serisinde pandemi şartları sebebiyle beklenen satışlar gerçekleşmemişti. Koronavirüs küresel olarak her pazarı olduğu üzere telefon pazarını da küçültmüştü. Ayrıyeten çip kahrı da epeyce büyük bir meseleydi. Lakin 2021 yılından bugüne kadarki süreçte hayli hafifleyen pandemi şartları, Samsung’un satışlarını arttırmaya yetmedi.

Samsung, 2021 yılında tanıttığı Galaxy S21 serisinde büyüyen pazar hissesini değerlendiremedi. Rakip firmalar, 2020’deki pandemi krizinin akabinde büyümeye başlayan telefon pazarında üst segmentte elini güçlendirirken, Samsung bir evvelki yıldaki ile birebir sayıda telefon sattı ve evvelki yılki düşüşü stabilize etti.

Kaynaklara nazaran yalnızca telefonlar değil, üretim tarafındaki sorunlar de şirkete kayıp yaşatıyor. Hakikaten Samsung, sık sık fabrika sorunları ve üretim aksamaları ile gündeme geliyor. Şirketin uzak doğudaki fabrikaları son vakitlerde tabiri caizse dikiş tutmuyor.

Pekala siz bu bahis ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce Samsung’un satışlarda yaşadığı düşüşün temel sebebi ne? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu