Oyun

Fortnite, iOS aygıtlarda tekrar oynanabilecek

Epic Games’in tanınan battle royale oyunu Fortnite, yaklaşık iki yıldır barınamadığı iOS ve Android platformlarına tekrar gelme talihi yakaladı. NVIDIA ve Epic Games iş birliğiyle oyunun GeForce Now’a özel geliştirilen dokunmatik denetim takviyeli sürümü, Fortnite’ı oynamak isteyenleri sevindirdi.

Hususa hakim olmayanlar için; Epic Games, iki sene evvel Fortnite’ın sanal para ünitesi V-Bucks’ı direkt oyun içinde kendi ödeme altyapısıyla satmaya başladı. Lakin bu Google ve Apple’ı kızdırdı. Zira kurallar gereği bir geliştirici, uygulama içi satın alımlarda sırf Google Play yahut App Store’un ödeme sistemini kullanabilirdi. Epic geri adım atmayınca şirketler, Fortnite’ı uygulama marketlerinden kaldırdı.

GeForce Now ile Fortnite, iOS aygıtlara geri dönüyor

NVIDIA’nın bulut tabanlı oyun hizmeti GeForce Now bilindiği üzere taşınabilir aygıtlarda da çalışıyor. Başlangıçta bilgisayara özel olan hizmet, Google Play Store’dan yüklenebilen uygulama aracılığıyla Android telefonlara ve tabletlere de ayak bastı. Geçtiğimiz yıl NVIDIA, GeForce Now’u Safari üzerinden iPhone ve iPad’e de getirdi.

İki şirket, bugün Fortnite’ın mobile özel optimize edilmiş sürümünün GeForce Now’a eklendiğini duyurdu. Aslında Fortnite halihazırda GeForce Now’un Android uygulamasında mevcuttu. Fakat şu anki sürüm, oyunun masaüstü versiyonunun birebir birebiri olduğu için taşınabilir uyumlu değil. Test kademesine başlanan yeni sürüm ise dokunmatik denetim dayanağına sahip.

Dokunmatik denetim takviyesi sayesinde Android ve iPhone kullanıcıları, rastgele bir harici joystick ve denetleyiciye muhtaçlık duymadan Fortnite’ı oynayabilecekler. Yeni sürüm GeForce Now platformunda kapalı beta sürecine başladı fakat genel kullanıma açılacağı tarih bilinmiyor. Ayrıyeten NVIDIA, betaya katılan kullanıcıları klavye ve mouse dayanağı olmadığı konusunda uyardı.

Kapalı betaya alım başladı

Android ve iOS’ta Fortnite oynamak isteyenler bugünden itibaren kapalı beta programına kayıt olacak. NVIDIA seçilen üyelere önümüzdeki günlerde Fortnite’ın yeni sürümüne erişme bahtı verecek. GeForce Now ülkemizde GFN powered by GAME+ olarak hizmet veriyor. Lakin beta sürümü GAME+’ın web sitesinde şimdi yer almıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu