Bilim

Fizik kanunları sil baştan! Cihan yapay zekaya mı sahip?

Fizik maddeleri, Newton ile başlayan ve bugün çok daha karmaşık hale gelen büyük bir bilimsel birikimle günümüze geldi. Lakin buna rağmen bildiğimiz tüm fizik maddelerinin boşa gitme ihtimali var. Bilim insanlarının ortaya koyduğu yeni teoriye nazaran, kainatta geçerli olan fizik kanunları değişime uğruyor.

Cihan yapay zekası ile yeni fizik kanunları mı öğreniyor?

Her ne kadar insanlık bundan yüzyıl öncesine nazaran uzayla ilgili çok daha derin bilgilere sahip olsa da şimdi bildiklerimiz, okyanusta ki bir su damlasından fazla değil. İşte cihanın bu bilinmezliği, teoremlerin de çok daha farklı hale gelmesini sağlıyor. Buna nazaran yeni ortaya atılan bir teoriye nazaran kozmosta geçerli fizik maddelerinin değişebileceği söz ediliyor.

Bir küme fizikçi, kainatta geçerli bir algoritma olduğunu argüman etti. Bu teoriye nazaran kozmosun vaktin kurallarına ahenk sağladığı ve her devir kainatta farklı kanunların geçerli olduğu düşünülüyor. Yani Newton fiziği dediğimiz temel fizik kanunlarının cihanın çok erken bir periyodunda geçerli olmuş olma ihtimali bile var.


Birçok fizikçiye nazaran cihan Big Bang yani büyük patlama ile oluştu

Lakin teoremin en farklı noktalarından biri ise kozmosun ahenk sağlamanın yanında yeni kanunları da öğrenme üzere kabiliyetleri olduğu argümanı. Elhasıl teoremi savunanlar cihan için bir cins yapay zeka argümanı ortaya attı. Şu an için teoremin bu kısmı makaleye dahil edilmedi. Barnard College of Columbia Üniversitesi‘nde Fizik ve Astronomi Profesörü olan Janna Levin yaptığı açıklamada:

“Eğer cihan muhakkak bir algoritma seti ile hesaplama yapabiliyorsa, o vakit tahminen de kendi kendine yeni kurallar öğreten kendi kendine öğrenen sistemlerinizin olduğu yapay zekada gördüğümüzün birebirini yapabilir. Ve kurallar derken, kozmolojide fizik maddelerini kastediyoruz.”

Bu açıklamaya bakılırsa, teoremi savunanlar neredeyse yapay zekaya benzeri bir cihan oluşumundan bahsediyor. Teoriye nazaran cihan, daima kendini geliştiren, yeni yasalar öğrenen ve kendini bu kanunlara uyumlu hale getiren dev bir algoritmadan ibaret.

Şu an için insanlık cihanda geçerli fizik maddelerine hakim değil. Cihanın nasıl oluştuğu, büyümeye devam edip etmediği üzere temel sorular şimdi karşılık bulmadı. Bu teori ile bu temel sorulara karşılık bulunup bulunamayacağı ise merak konusu.

Teori şimdi bilimsel mecmualarda yayınlanmadı. Buna rağmen teoriyle ilgili birinci makale kaleme alındı. Teoriyi savunan bilim insanları ise bu makaleyi şimdi teori için bebek adımı olarak niteliyor. Kelam konusu makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu