Donanım

En Yeterli Antivirüs Yazılımları Açıklandı: Microsoft Defender yükseliyor!

Almanya merkezli BT Güvenliği araştırma enstitüsü AV-TEST, Windows 10 mesken kullanıcıları için Aralık 2021 en güzel virüsten müdafaa programları kıymetlendirme raporunu yayınladı. Kuruluş, çeşitli şirketlerden 20 farklı makûs hedefli yazılımdan müdafaa programını inceleyerek bu raporda yayımladı ve bunların ortasında Microsoft’un Windows Defender’ı da bulunuyor.

Ekim 2021 raporunda olduğu üzere, Windows Defender bu değerlendirmede çok yüksek puan aldı. Hatta, mevcut 18 puanın tamamını alan en düzgünlerden biriydi. Bu nedenle, 17.5 puan eşiğinin üzerinde puan aldığı için “AV-TEST TOP ÜRÜN” sertifikasını almaya hak kazandı. Defender’ın yanı sıra ESET, Kaspersky, Avira ve Norton da tam puan aldı.

Microsoft Defender, izafî olarak bakıldığında, Avast, AVG ve Malwarebytes üzere güçlü rakiplerinin kimilerinin üç kategoriden birinde daha düşük puan almasından ötürü, bu sefer daha da başarılı üzere görünüyor. Bu kategoriler Muhafaza, Randıman, Kullanılabilirlik olarak belirlendi.

Fakat, bu programların her biri 17.5 puan almayı başardığı için bunlar hala AV-TEST EN GÜZEL ESER olarak derecelendiriliyor.

Üstteki görsel, test edilen 20 anti-virüs programının her birinin, mavi tonlarıyla (solda) ve ayrıyeten aldıkları sertifikayla (sağda) farklılaşan üç kategoride nasıl puan aldığını gösteriyor.

Aralık 2021 için tam test raporunu burada bulabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu