Oyun

En tanınan Minecraft modları

İsveçli oyun geliştiricisi Mojang Studios tarafından 2 yıllık bir erken geliştirme süreci geçiren ve 2011 yılında piyasaya sürülen Minecraft, epeyce kısa bir müddette bir fenomene dönüştü. Ortadan geçen 10 yılda tam 238 milyon kopya satan ve şu an 140 milyon etkin oyuncusu bulunan imal için geliştirilen en tanınan modlara bir arada göz atıyoruz.

Zayıf bilgisayarlar için: Optifine

Minecraft’ın ortadan geçen 10 yılda optimizasyon olarak ileri gittiği bir gerçek… Buna rağmen oyun, bazen çok yüksek sistem bileşenlerine sahip bilgisayarlarda dahi kasabiliyor. Ayrıyeten oyunu düşük bütçeli bilgisayarlarda da yüksek kaliteyle oynamak isteyenler olabiliyor. Optifine modu bu manada biçilmiş kaftan. Hem oyunun optimizasyonunu üst düzeye çekiyor hem de ekstra HD dokular ekleniyor. Modu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Elder Scrolls kainatı Minecraft’ta: Tamriel

Tamriel in Minecraft modu, Elder Scrolls evreninden Nirn dünyasını baştan sona Minecraft’a getiriyor. Projede ayrıyeten Mehrunes Dagon’un Oblivion diyarı ve Sovngarde de yer alıyor. Geliştirici, modun daha kaliteli olması için oyundaki stok dokuların yanı sıra kendisine ilişkin ek bir doku paketi de oluşturmuş. Tamriel in Minecraft moduna buraya tıklayarak ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Minecraft’ta neye baktığınızı görün: HWYLA

HWYLA, eski tanınan yardımcı program What Am I Looking At’in mod olarak sunulmuş versiyonu denebilir. Açıkçası modun yaptığı süreç epey kolay: Minecraft cihanında fare imlecinin işaret ettiği blok, obje yahut rastgele diğer bir şeyin ne olduğunu gösteriyor. Bu sayede hem bu objeye dair yeni modlar keşfedebilir hem de internetteki yönergeleri takip edebilirsiniz. Modu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Google Haritalar, Minecraft’ta: Journeymap

Haritalar, nerede olduğunuza yahut nereye gittiğinize dair kabaca bir fikir edinmeye çalışmak için hayati bir değer taşıyor. Buna rağmen Minecraft’ın haritası bu bahiste çok da uygun iş çıkaramıyor.

Google Haritalar’ın Minecraft’ta olsa nasıl olacağını hayal edin; işte Journeymap tam olarak bunu yapıyor. Bu modla birlikte gerçek vakitli bir harita hem oyun içine hem de küçük harita üzerine yansıtılıyor. Bunun yanı sıra harita, web tarayıcınız aracılığıyla çevrim içi olarak da görüntülenebiliyor. Bu modu indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Oyunun tipi değişiyor: Minecolonies

İnşa etmekten çok keşfetmekle ilgileniyorsanız, fakat yeniden de sahiden iz bıraktığınızı hissetmek istiyorsanız, bu sayede bir Minecraft kolonisini yönetebileceksiniz. NPC köy emekçilerini yönetecek, yapılar üzerinde pozisyonu planlayacak ve canavarlara karşı güvenliği yönlendireceksiniz. Oyunun bir de çok oyunculu modu bulunuyor. Denemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için seçtiğimiz en yeterli Minecraft modlarını derledik. Şayet sizin de aklınıza farklı bir mod geliyorsa bunu bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu