Bilim

Elon Musk’tan, Starlink Hakkındaki Tenkitlere Çok Konuşulacak Cevap!

Elon Musk, Starlink uydularının Dünya yörüngesinde çok fazla yer kapladığı ve tehlike oluşturduğu istikametindeki savlara karşılık verdi. Halihazırda 1.900’ün biraz altında uydu fırlatmış olan ve sıradaki binlercesi için bekleyen Musk, düşük Dünya yörüngesinde hala kâfi alan olduğunu söylüyor.

Financial Times’a konuşan SpaceX ve Tesla sahibi, Starlink filosunun tesirini “Uzay çok büyük bir yer ve Starlink Dünya’daki milyonlarca otomobilden yalnızca birkaç bin tanesi” diyerek açıkladı. Bu kelamlara karşın, Musk’ın yörüngedeki faaliyetlerinin ölçeği kıymetli derecede tenkit alıyor. Son açıklaması, Avrupa Uzay Ajansı lideri Josef Aschbacher‘in “Dünya’nın etkin uydu envanterinin yarısı Musk’ın elinde” tenkitleri üzerine geldi. Ayrıyeten Çin de, Musk’ın uydularını uzayda tehlike yarattığı savı ile şikayet etmişti. 

Musk’ın Dünya’nın etrafını Starlink uyduları ile sarma teşebbüsü çerçevesinde uzaya toplamda 30.000 uydu yollama planı bulunuyor. Bilim insanları yörüngenin bu kadar çok uydu ile doldurulmasının ileride gerçekleştirilecek olan uzay vazifeleri için sakınca yaratabileceğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu