Bilim

Dünya Sıhhat Örgütü, COVID-19’un artık bir acil sıhhat durumu olmadığını ilan etti

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) bugün, üç yıldan uzun bir müddet sonra, COVID-19’un artık bir acil sıhhat durumu olmadığını ilan etti. Bu, COVID-19’un sihirli bir formda ortadan kaybolduğu manasına gelmiyor, fakat DSÖ hastalığa bağlı alarm seviyesini azaltmış oluyor.

Aşılar ve enfeksiyonlar yoluyla bağışıklık sayesinde, pandemi düşüş eğiliminde. Mevt oranı azaldı ve sıhhat tesisleri üzerindeki baskı hafifledi. Bu datalar, DSÖ Acil Durum Komitesi’nin bunu artık bir acil durum olarak görmeme kararını bildirerek COVID’i “sağlık tehdidi” seviyesine taşıdı.

Yapılan açıklamada “Büyük bir umutla, COVID19’un artık global bir sıhhat acil durumu olmadığını ilan ediyoruz. Lakin bu, COVID-19’un global bir sıhhat tehdidi olarak sona erdiği manasına gelmiyor” denildi.

Birçok ülke zati, rutin iş hayatına geri döndü. Lakin aslında, COVID enfeksiyonları devam ediyor ve yeni varyantlar ortaya çıkmaya, yayılmaya ve ne yazık ki öldürmeye devam ediyor.

Dr. Tedros medyaya yaptığı açıklamada, “Geçen hafta, COVID-19 her üç dakikada bir can aldı. Ve bu yalnızca bizim bildiğimiz ölümler” dedi ve ekledi: “Biz konuşurken, dünyanın dört bir yanında binlerce insan ağır bakım ünitelerinde ömür çabası veriyor. Milyonlarca kişi de COVID-19 sonrası durumun zayıflatıcı tesirleriyle yaşamaya devam ediyor.

DSÖ lideri, daima olarak COVID-19 idare stratejileri geliştirmek için bir İnceleme Komitesi kurmak üzere eşi görülmemiş bir adım atarak, şu anda ortamızda yaşayan bu hastalığa karşı daima tetikte olunması davetinde bulundu.

Statü değişikliği, ülkelerin COVID-19 gitmiş üzere davranması için değil, hastalığı etrafımızda bulunan öbür bulaşıcı patojenlerle birlikte yönetmesi için. COVID tehlikeli olmaya devam ediyor ve bu bilginin unutulmaması değerli.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu